Erişilebilirlik

5 Irak Askeri Öldürüldü


5 Irak Askeri Öldürüldü

Bağdat’ta ardarda düzenlenen iki bombalı saldırıda beş güvenlik görevlisi öldürüldü.

Askeri yetkililer başkentin Adamiye mahallesinde önce yolkenarına yerleştirilen bir bombanın patladığını, ikinci patlamanın güvenlik güçleri olay yerine ulaştığında meydana geldiğini açıkladı.

Patlamalarda iki subayla üç askerin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Saldırı, Amerikan kuvvetlerinin Irak’ta kalış süresinin uzatılmasıyla ilgili tartışmaların sürdüğü bir sırada meydana geldi. Bazı Amerikalı ve Iraklı yetkililer, Amerikan askerlerinin yıl sonunda çekilmesinden sonra Irak kuvvetlerinin ülke güvenliğini sağlayamayacağından kaygı duyuyor ve kalış süresinin uzatılmasını istiyor.

Ancak Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi, Amerikan kuvvetlerinin çekilmesinin güvenlik açısından yararlı olacağını savundu. Haşimi, Amerikan askeri varlığının uzatılmasının “çözüm değil sorun” yaratacağını söyledi.

Iraklı yetkililer aybaşında bazı Amerikan kuvvetlerinin Aralık’tan sonra ülkede kalıp Irak ordusunu egitmeye devam etmesi konusunu görüşebileceklerini açıklamıştı.

Salı günü radikal Şii lider Muktada el-Sadr, Amerikan kuvvetlerinin Irak’ta kalmasına karşı çıktı. Sadr, Amerikan askerlerinin Aralık’tan sonra ülkede kalmaları halinde direnişle karşılaşacakları uyarısında bulundu.

XS
SM
MD
LG