Erişilebilirlik

BAE Adına Casusluk Şüphesiyle İstanbul'da İki Tutuklama


polis

Türkiye’de yaşayan Arap ülkeleri vatandaşlarına yönelik Birleşik Arap Emirlikleri adına casusluk faaliyeti yürüttüklerini itiraf eden iki şüpheli tutuklandı. Şüphelilerden birinin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı olup olmadığı araştırılıyor.

Türk yetkiliye göre iki şüpheliden biri Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinden günler sonra 2018 yılının Ekim ayında, diğer şüpheli de çalışma arkadaşına yardımcı olmak üzere daha sonra Türkiye’ye geldi.

Türk yetkili “İlk şahsın Türkiye’ye gelişinin Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı olup olmadığını araştırıyoruz” dedi ve söz konusu kişinin İstanbul’da gözaltına alınmadan önce altı aydır izlendiğini belirtti.

Yetkili, “Türkiye’de yaşayan siyasi muhalifler de dahil olmak üzere Arap ülkelerinin vatandaşlarına ilişkin bilgi toplama teşebbüsünün olmuş olması mümkün” diye konuştu.

Kaşıkçı cinayetiyle olası bağlantı araştırılıyor

Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’a yönelik muhalif tutumuyla bilinen Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda bir grup Suudi ajan tarafından öldürülmüş, cinayet uluslararası arenada büyük tepkiyle karşılanmıştı.

CIA ve bazı Batı ülkeleri Suudi Arabistan’ın fiili yöneticisi konumundaki Veliaht Prens’in cinayet emrini verdiği görüşünde. Suudi yetkililerse bunu reddediyor. Suudi Arabistan savcılığı kimlikleri açıklanmayan 11 kişi hakkında iddianame hazırladı. Bu kişilerin beşi cinayet emrini vermek ve cinayeti işlemekten dolayı idam cezasıyla karşı karşıya.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı’nın temsilcisinden konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Türkiye İçişleri Bakanlığı sözcüsü de yorum yapmaktan kaçındı. İstanbul emniyeti sözcüsü söz konusu operasyonda rolü olduğunu doğruladı.

Karşı istihbarat soruşturması kapsamında Türk yetkililer gizli bir yerde saklanan şifreli bir bilgisayara el konulduğunu, söz konusu yerin de casus şebekesinin İstanbul’daki üssü olduğunu belirtti.

İsmini vermeyen yetkili gözaltına alınan iki kişinin ifadelerinin istihbarat operasyonunun siyasi sürgünde bulunan kişiler ve öğrencileri hedef aldığına işsaret ettiğini söyledi.

Yetkili “Bu şahısların Türkiye topraklarında gizli bazı faaliyetlerde bulunduklarına ilişkin geniş kapsamlı delil bulunuyor” dedi. Soruşturmanın sıkı tutulduğunu belirten yetkili, gözaltına alınan kişilerin Birleşik Arap Emirlikleri istihbarat servisine çalıştıklarını da itiraf ettiğini söyledi.

Türk yetkiliye göre, casus olduklarından şüphelenilen kişiler muhbir kiraladıklarını ve bunlara sağladıkları bilgi karşılığında ödeme yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’ya Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin soruşturmaya ağırlığını koyması ve Riyad’la ilişkilerinin bozulmaması için konuyu sümen altı etmemesi çağrısında bulunmuştu.

BAE ve Türkiye ilişkileri geçtiğimiz yıl gerilmişti

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkiler bir süredir gergin seyrediyor.

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed geçtiğimiz yıl Aralık ayında Twitter’daki kişisel hesabından Çöl Kaplanı lakabıyla Medine’yi İngilizlere karşı savunan Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan’ı “hırsız” olarak niteleyen bir başka kullanıcının mesajını paylaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BAE bakanı için “Bu adam petrolün ve elindeki paranın şımarığıdır. Benim ecdadım Medine’yi müdafaa ederken senin ecdadın neredeydi?” sözleriyle sert çıkmıştı.

Türkiye de Ankara’da Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği’nin bulunduğu sokağın adını değiştirmiş, sokağa “Fahreddin Paşa” ismi verilmişti.

XS
SM
MD
LG