Erişilebilirlik

Bahçeli: “100 maddelik Anayasa teklif metnimiz çoktan hazır”


AK Parti hükümetinin ortağı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’nin yeni yasama döneminin ilk grup toplantısında partisinin 100 maddelik yeni Anayasa teklif metnini çoktan tamamladığını açıkladı.

Bahçeli, “Cumhuriyet'in 100'üncü yıldönümünde 100 maddelik Anayasa teklif metnimiz çoktan hazırlanmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimden önce yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi milli irade eliyle hazırlanmış sivil ve özgürlükçü bir anayasaya kavuşturmak istediklerini" söyleyerek, ''Seçimlerin ardından bu konuyu, hem milletimizin hem Meclisimizin gündemine tekrar taşıyacağız'' demişti.

Bahçeli’nin seçimden sonraki ilk TBMM grup toplantısının gündeminde de yeni anayasa vardı.

Seçim sonucundan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Bahçeli, “Partimiz 50 milletvekiliyle Türk siyasetinin kilit ve stratejik aktörü haline gelmiştir. Elde ettiğimiz bu sonuç başarıdır ve saygındır" dedi.

Bahçeli seçim sonuçlarının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin teyidi niteliğine olduğunu kaydederek, “Parlamenter sisteme geri dönme hayalleri suya düşmüş, milletimiz bu siyasi hedef sahiplerine itibar etmemiştir” ifadesini kullandı.

"CHP'nin Anayasa konusuna olumlu yaklaşması samimiyet testidir"

Konuşmasında CHP liderini de eleştiren Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu'nu, Hz. Mevlana'nın "Kiminle gezdiğinize, kiminle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin; çünkü bülbül güle, karga çöplüğe götürür" sözleriyle uyardığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Sayın Kılıçdaroğlu ve diğer ortaklarının milletin çağrısına kulak verip, en azından yeni bir anayasa konusunda olumlu ve yapıcı yaklaşmaları önümüzdeki en belirgin samimiyet testidir. MHP ve Cumhur İttifakı, Türkiye'mize geniş katılımlı, kapsayıcı, demokratik nitelikli, milletimizin özlemlerini yansıtan, devlet ve millet dengesini titizlikle kuran bir anayasa kazandırabilmek için elini taşın altına koymaya hazırdır. Bu kapsamda Cumhuriyet'in 100'üncü yıldönümünde 100 maddelik Anayasa teklif metnimiz de çoktan hazırlanmıştır. Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye'yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür."

Yeni anayasanın teklif metninin temel ilkeleri

Devlet Bahçeli, partisinin "Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Maddelik Yeni Anayasa" teklif metninin temel ilkelerini ise, şöyle sıraladı:

"Türkiye Cumhuriyeti adıyla, Türk milleti kimliğiyle beraberce yaşayabilmemizin tartışılmaz ilke ve esasları 29 Ekim 1923'te Atatürk ve kurucu kahramanlar tarafından belirlenmiştir. Başkentimizin Ankara, dilimizin Türkçe, bayrağımızın ay yıldızlı al bayrak, milli marşımızın İstiklal Marşı olduğu kaydedilmiş ve Anayasamız tarafından da güvence altına alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, ülkesi, milleti ve egemenlik unsurlarıyla bir bütündür, aynı zamanda milli ve üniter bir devlettir. Türk milleti tarihi ve kültürel kökleri itibariyle ayrılık kabul etmeyen beşeri bir varlıktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu Milli Mücadele'nin eseridir. Ay yıldızlı al bayrağımız bağımsızlığımızın, egemenliğimizin, birlik ve beraberliğimizin sembolüdür. İstiklal Marşımız, İstiklal Savaşımızın kahramanlık destanıdır ve o günlerin mukaddes bir hatırasıdır. Milli birlik ve bölünmez bütünlüğümüzün dayandığı temeller 'tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek vatan' ülküsüdür."

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG