Erişilebilirlik

Bahçeli’nin ‘Ortak Liste’ Açıklamasına AKP’den Yorum


Ali İhsan Yavuz
Ali İhsan Yavuz

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, MHP’nin seçime kendi listelerinden girme kararı hakkında açıklama yaptı. Yavuz, “Bu zeminde buluşup anlaştığımızı bir süredir söylüyorum. Buna aykırı bir durum sözkonusu değil. Devlet Bey'in ortaya koyduğu tavır da bizim aktardığımız durumun aynısı” dedi.

Yavuz, Meclis'te AKP Grubu toplantısından önce 14 Mayıs'ta yapılacak genel seçimlere Cumhur İttifakı'nın nasıl katılacağına ilişkin soruları yanıtladı.

MHP’nin ortak listede olmayacağını ve 81 ilde kendi logosuyla seçime katılma konusundaki tutumunun sürpriz olmadığını söyleyen Yavuz, bununla birlikte, 9 Nisan yani Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunulacağı son tarihe kadar liste meselesi üzerinde çalışma yapılmasına devam edileceğini vurguladı.

Bahçeli’nin ‘Ortak Liste’ Açıklamasına AKP’den Yorum
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

“HÜDAPAR, bizim listemizden girecek, kalan 3 parti de kendi listesinden girme hazırlığı yapıyor” diyen Yavuz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tüm seçim çevrelerinde kendi logoları ile seçime katılacakları yönündeki açıklaması hakkında şunları söyledi:

“Bu zeminde buluşup anlaştığımızı bir süredir söylüyorum. Buna aykırı bir durum sözkonusu değil. Devlet Bey'in ortaya koyduğu tavır da bizim aktardığımız durumun aynısı. Yeni seçim yasasına göre; zorlayan birtakım şeyler var; hem Millet İttifakı'nı hem bizi. Çünkü 'en demokratik bir tablo gerçekleşsin' dediğimizde, en kolayı olmuş olmuyor. Bazı zorluklar da yaşanıyor. Kim, hangi partiyi kastetmiş, oyunu vermişse; o partiden milletvekili çıkacak. Çıkartamıyorsa da o oylar yok sayılacak. Bunu hem Cumhur İttifakı'nın bileşenleri olarak hepimiz biliyoruz hem de Millet İttifakı'nın bileşenleri bence biliyordur” diye konuştu.

AKP’yle MHP’nin ortak liste hazırladığı iddiası üzerine Bahçeli, dünkü yazılı açıklamasında, “Cumhur İttifakı’nın ahlakı, ilkeleri ve gelecek hedefleri siyasi namusumuza emanettir. Bu emanet mutlaka korunacaktır. Ancak fırsatçılar, partimizi küçük görme yanlışına düşen sözde yazar, çeyrek aydın ve zillet siyasetçiler ciddiye alınmayacak, hiç de itibar edilmeyecektir” demişti.

STÜDYO VOA

“Eylem Tok ve oğlunun kaçma riski var” – 17 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG