Erişilebilirlik

Başkan Obama Bugün Libya'yla İlgili Bir Konuşma Yapacak


Başkan Obama Bugün Libya'yla İlgili Bir Konuşma Yapacak

Başkan Barack Obama bu akşam Libya’yla ilgili bir konuşma yapacak. Başkan Barack Obama, Kongre’ye danışmadan karar aldığı gerekçesiyle hem Cumhuriyetçiler hem de kendi partisinin bazı üyeleri tarafından eleştiriliyor.

Obama yönetimi, Libya’ya müdaheleyi savunurken bunun insani krizi durdurduğunu, ayrıca Mısır ve Tunus’ta istikrarın bozulmasını önlediğini savunuyor. Ancak yönetim yetkilileri, Libya’nın Amerika’nın “hayati çıkarlarından biri olmadığını” vurguladı.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Savunma Bakanı Robert Gates, yönetimin Libya’ya uçuş yasağı kararını savunmak için televizyon programlarına çıktı.

Clinton ve Gates, Kaddafi’nin ev-ev dolaşıp kendisine karşı çıkanları cezalandıracağını açıkladığına dikkati çekerek koalisyon güçlerinin müdahalesinin bir katliamı önlediğini belirtti.

İki bakan, ayrıca Libya’da şiddetin artmasının, bu ülkeyle sınırı olan Tunus ve Mısır’da yeni doğan demokratik devrimleri tehdit edeceğini vurguladı. Gates, Libya’daki ayaklanmanın Amerika’nın hayati çıkarlarını doğrudan etkilemediğini ancak bölgeye etkisinin müdahaleyi gerekli kıldığını söyledi.

Başkan Obama’nın, bu akşam Libya’yla ilgili olarak yapacağı konuşmada bu konudaki eleştirilere cevap vermesi ve halkın kaygılarını gidermeye çalışması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG