Erişilebilirlik

Baltimore’da köprünün çökmesi sonrası kayıp olan 6 kişi için umutlar tükendi


ABD’nin Maryland eyaletindeki liman kenti Baltimore'da Francis Scott Key Köprüsü, bir yük gemisinin çarpması sonucu yıkıldı
ABD’nin Maryland eyaletindeki liman kenti Baltimore'da Francis Scott Key Köprüsü, bir yük gemisinin çarpması sonucu yıkıldı

Bir kargo gemisinin Baltimore'daki Francis Scott Key Köprüsü'nün bir ayağına çarparak çökmesine neden olmasının ardından, öldükleri tahmin edilen altı inşaat işçisini arama çalışmaları sürüyor. Yük gemisinin kara kutusu da bulundu.

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) Başkanı Jennifer Homendy, müfettişlerinin Salı günü geç saatlerde gemiye çıkmalarının ardından veri kayıt cihazını kurtardıklarını söyledi. Homendy, gemi mürettebatıyla görüşeceklerini de kaydetti.

Bir otoyol ekibi de Francis Scott Key köprüsünün bükülmüş kalıntılarını inceleyerek geminin ayağına nasıl ve neden çarptığını belirlemeye çalışacak.

Kaza, ABD'nin Doğu Sahili'ndeki en işlek limanlarından biri olan Baltimore Limanı'nın süresiz olarak kapatılmasına neden oldu. Baltimore ve çevresindeki trafik yoğunluğunu kaza sonrası arttı.

Köprünün saniyeler içinde çökmesinin ardından iki inşaat işçisi Patapsco Nehri’nden kurtarıldı. 6 kişi ise hala kayıp. Washington'daki Meksika Konsolosluğu, öldüğü tahmin edilen altı kişinin Meksika, Guatemala ve El Salvador'dan gelen göçmenler olduğunu söyledi.

Sahil Güvenlik yetkilileri bu kişilerden hiçbirini canlı bulmayı beklemediklerini açıkladı.

Maryland Eyalet Polisi ve ABD Sahil Güvenlik yetkilileri, enkazla kaplı kanalda görüş mesafesinin azalması ve giderek tehlikeli bir hal alan akıntılar nedeniyle nehirdeki arama çalışmalarının gece boyunca sürdürülmesinin çok riskli olduğunu söyledi.

289 metre uzunluğundaki gemi çarpışmadan kısa bir süre önce güç kaybı bildirmiş ve gemiyi yavaşlatmak için demir atarak ulaşım yetkililerine kazadan önce köprüdeki trafiği durdurmak için zaman kazandırmıştı. Yetkililer, bu hareketin muhtemelen ölü sayısının daha yüksek olmasını önlediğini söyledi.

Gemi daha önce de kazaya karışmıştı

Baltimore kazası dikkatleri geminin güvenlik siciline çekti. Aynı gemi 2016 yılında Belçika'nın Antwerp limanında da bir kazaya karışmış ve Kuzey Denizi konteyner terminalinden çıkmaya çalışırken bir rıhtıma çarpmıştı.

Gemiler hakkında bilgi veren halka açık Equasis internet sitesindeki verilere göre, 2023 yılında Şili'de yapılan bir denetimde bazı eksiklikleri tespit edilmişti.

Ancak Singapur Denizcilik ve Liman İdaresi yaptığı açıklamada geminin Haziran ve Eylül 2023'te iki ayrı yabancı liman denetiminden geçtiğini söyledi. Haziran 2023'teki denetimin ardından gemi limandan ayrılmadan önce arızalı bir yakıt basınç göstergesinin düzeltildiği kaydedildi.

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, limanın kapatılmasının "tedarik zincirleri üzerinde büyük ve uzun süreli bir etkisi" olacağını söyledi.

Liman verilerine göre Baltimore Limanı, 2022 yılında 750 binden fazla aracın yanısıra şekerden kömüre kadar konteyner ve dökme yük olmak üzere diğer tüm ABD limanlarından daha fazla otomobil yükü taşıyor.

Baltimore Limanı, ABD'deki diğer tüm limanlardan daha fazla otomobil nakliyesi yapıyordu. Liman verilerine göre araç sayısı 2022 yılında 750 binden fazlaydı. Liman ayrıca şekerden kömüre kadar çeşitli konteyner ve dökme yüklerin de taşıma noktasıydı.

Dünya Su Yolu Taşımacılığı Altyapısı Birliği'nin 2018 raporuna göre, 1960 ile 2015 yılları arasında dünya genelinde gemi veya mavna çarpışmaları nedeniyle 35 büyük köprü çöktü ve toplam 342 kişi hayatını kaybetti. Bu çökmelerin 18'i ABD’de meydana geldi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG