Erişilebilirlik

Başbakan’dan CHP’ye “Yürüyeceksen Darbeye Karşı Yürü”


Başbakan’dan CHP’ye “Yürüyeceksen Darbeye Karşı Yürü”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:31 0:00

Başbakan Binali Yıldırım, açılışlar yapmak üzere geldiği Diyarbakır’da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü eleştirdi. Yıldırım, “Yürüyeceksen darbeye karşı yürüyeceksin” dedi.

Akşam saatlerinde beraberinde bir grup bakanla birlikte Diyarbakır’a gelen Başbakan Binali Yıldırım, Sur ilçesine geçti. Yıldırım ve beraberindekiler önce, Gazi Caddesi üzerindeki esnafları ziyaret etti. Esnafların sorunlarını dinleyen Yıldırım, daha sonra Ulu Cami önünde bekleyen vatandaşlara hitap etti.

Yıldırım, ‘Terör örgütüne aman vermiyoruz’ diyerek başladığı konuşmasında, “4 Eylülde buraya geldik dedik ‘Artık yeter terörün Diyarbakır’ı, bölgeyi geri bırakmasına, insanımıza zarar vermesine artık müsaade etmeyeceğiz’ dedik. Sizlerin desteğiyle terör örgütüne aman vermiyoruz. Güvenlik güçlerimiz, her yerde, saklandıkları her delikte peşlerine düşüyor ve masum insanların çocukların intikamını alıyor. 6-7 Ekim tarihini hatırlayın. Milleti sokağa çağırdılar, terör örgütlerine vatandaşlarımızı hedef gösterdiler. 53 masum insanın canına kastettiler. Yasin Börü’yü öldürdüler, bir de işkence ettiler ama şimdi bunların yapanlar hesabın veriyor mu? Verecekler çünkü hiç kimse Diyarbakır’ı Türkiye’nin teminatı, peygamberler şehri, sahabeler şehri Diyarbakir’ın güzel insanlarını dize getiremez. Biz geçen yıl buraya geldiğimizde dedik ‘bu çukurları kazanlar, çukurda kendilerini yok edecekler, bu çukurlara onları gömeceğiz’ dedik gömdük mü? Şimdi artık gün bunların verdiği zararları ortadan kaldırma günüdür şimdi artık birlik olma beraber olma birlikte Türkiye olma zamanıdır. Diyarbakır’ın ihtiyaçların biliyoruz. Diyarbakır’ın birinci derdi terörden şehri temizlemek terörün buradan kökünü kazımak. Terörün Diyarbakır’dan kökü kazındı mı? Artık terör örgütü esnafa sanatkarı, vatandaşı tehdit ederek haraç alarak zulüm yapabiliyor mu? yapamıyor. Çünkü Türkiye cumhuriyeti devleti güçlüdür. Diyarbakırlının yanındadır yanında olmaya devam edecek onlara asla bu topraklarda bir daha nefes aldırmayacağız, göz açtırmayacağız. Diyarbakır’ın Türkiye’nin geri kalmasına kalkınmada zaman kaybetmesine sebep olmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

Başbakan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü de eleştirerek, “Cumhurbaşkanımızın ‘meydanlara inin’ dediğinde, elinizde bayraklar, dilinizde şahadetlerle bu meydanları siz doldurmadınız mı? Alçak darbecilere hak ettikleri cevabı siz vermediniz mi? O gün meydanlara inmeyenler, sokaklara inmeyenler bugün tutturmuşlar Ankara’dan İstanbul’a yürüyorlar. Yürüyeceksen, darbeye karşı yürüyeceksin. Adalet sokakta bulunmaz, sokakta aranmaz. Adaletin olacağı yer mahkemelerdir. Adalet mülkün temelidir” diye konuştu.

Yıldırım, Suriye’deki PYD ve YPG’ye de değinerek, “Terör örgütü PKK, PYD ve YPG hepsi aynı. Bu örgütlerin Kürtler diye bir sorunu yok. Asıl sorun, Kürtlerin de, Türklerin de sorunu PKK, PYD ve YPG’dir. Bütün bunları aramızdan çıkarmaya yemin ettik, karar verdik. Kararlılığımız devam ediyor” diye konuştu.

Yıldırım konuşmasını, Kürtçe ‘Ser seran, sen çavan-Baş göz üstüne’ sözleriyle tamamladı.

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG