Erişilebilirlik

Basın Örgütleri Türkiye'den Fransız Gazeteciyi Serbest Bırakmasını İstedi


Loup Jean Rene Bureau

Fransız gazeteci Loup Jean Rene Bureau’nun Türkiye’de gözaltına alınmasına, uluslararası medya örgütlerinden tepki geldi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve birçok gazeteci sendikası, Bureau’nun hemen serbest bırakılması çağrısı yaptı. Medya örgütleri, Fransız hükümetinden de acil eyleme geçmesini istedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Bureau’nun durumunun yakından izlendiğini ve kendisine en kısa zamanda konsolosluk korumasının sağlanması için Fransa Büyükelçiliği’nin çalıştığını açıkladı.

Fransız gazetecinin tutuklanması ABD Dışişleri Bakanlığı’nın basın brifinginde de gündeme geldi. Sözcü Heather Nauert, bakanlığın konuyla ilgili bir bilgisi olmadığını kaydetti.

Loup Jean Rene Bureau Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Habur Sınır Kapısı’ndan Irak’a geçmek istemiş; ancak arandığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

İfadesi alınan Bureau, önce serbest bırakılmış, Şırnak Cumhuriyet Savcılığı’nın KHK ile örgüt dosyalarının il merkezlerinde görülmesi gerektiği yönündeki görüşü üzerine Bureau, tekrar yakalanarak Şırnak’a götürülmüştü.

Amerika’nın Sesi’nin adli kaynaklarından aldığı bilgiye göre Bureau ile ilgili soruşturma, 2013 yılında yaptığı bir görüşmeyle ilgili. Irak Kürt bölgesinde YPG’lilerle görüşen Bureau’nun bilgisayarında, görüşme notları ve YPG’lilerle çekilmiş fotoları bulundu.

Bureau, “terör örgütüne üye olma” iddiasıyla, tutuklanarak Şırnak cezaevine gönderildi. Röportajı tez çalışması için yaptığını söyleyen Fransız gazeteci suçlamaları reddediyor.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG