Erişilebilirlik

Biden: "Ekonomimiz ve Demokrasimiz Güçlü"


WASHINGTON - ABD Başkanı Joe Biden göreve geldikten sonra ikinci kez Birliğin Durumu konuşmasını yaptı. Demokrat Başkan bu kez Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu bir Temsilciler Meclisi’nde ortak oturuma hitap etti. Biden yaklaşık 1 saat 13 dakika süren konuşmasında iç siyasette ekonomi ve demokrasi; dış siyasette de Ukrayna savaşı ve Çin’le yaşanan gerilime değindi.

Biden: "Ekonomimiz ve Demokrasimiz Güçlü"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:21 0:00

Başkan Biden ekonomideki belirsizlik konusunda ilerleme sağlanması gereken alanların olduğu; ancak iyimser olunması gerektiği yönünde mesaj verdi. Ekonomi konusunda elde edilen kazanımları vurguladı ve kendi döneminde 12 milyon istidamın oluşturulmasından söz etti.

İç siyaset gündeminde Biden'ın 6 Ocak Kongre saldırısına da atıfta bulunarak, "İki yıl önce demokrasimiz İç Savaş'tan bu yana en büyük tehditle karşı karşıya kaldı. Bugün, biraz yara almış olsa da, hala sağlam duruyor" ifadelerini kullandı.

Başkan Biden Birliğin Durumu Konuşmasında Ne Mesaj Verdi?  
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Cumhuriyetçiler'e mesaj

Demokrat Başkan Joe Biden’ın daha önceki Birliğin Durumu konuşması sırasında salonda arkasında dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi vardı.

Bu kez Biden’ın arkasında, çoğunluğun Cumhuriyetçiler’de olduğu Temsilciler Meclisi’nin yeni Cumhuriyetçi Partili Başkanı Kevin McCarthy yer aldı.

Konuşmasına Temsilciler Meclisi'nin yeni Cumhuriyetçi Başkanı Kevin McCarthy'yi tebrik ederek başlayan Demokrat Başkan Biden, Cumhuriyetçiler'e birlikte çalışma ve işbirliği mesajı verdi.

"Çatışmış olmak için çatışmak bizi bir yere götürmüyor. Her zaman ülke için vizyonum şu oldu: Ulusa ruhunu yeniden kazandırmak, Amerika’nın bel kemiğini, yani orta sınıfı yeniden inşa etmek ve ülkeyi birleştirmek" dedi.

Başkan Biden Birliğin Durumu konuşmasına başlamadan önce Temsilciler Meclisi'nin yeni Cumhuriyetçi başkanı Kevin McCarthy'yle tokalaştı
Başkan Biden Birliğin Durumu konuşmasına başlamadan önce Temsilciler Meclisi'nin yeni Cumhuriyetçi başkanı Kevin McCarthy'yle tokalaştı

"Kürtaj yasağını veto ederim"

ABD Başkanı Biden, Kongre’ye saldırı silahlarının yasaklanması çağrısında bulundu, “Daha önce bunu yaptık. O yasanın yürürlükte olduğu 10 yılda toplu silahlı saldırılar azaldı.” şeklinde konuştu.

Kürtaja erişimi anayasa güvencesi altındaki bir hak olmaktan çıkaran Anayasa Mahkemesi kararına tepki gösteren Başkan Biden Kongre'ye “ulusal kürtaj yasağı öngören bir yasayı geçirirseniz veto ederim” sözleriyle seslendi.

Geçtiğimiz haftalarda Memphis’te polis tarafından dövüldükten sonra hayatını kaybeden Siyah Amerikalı Tyre Nichols olayına değinen Biden, "Polislerin çoğunun iyi ve düzgün insanlar olduğunu biliyorum. Ama polis memurları ve teşkilatlar kamunun güvenini ihlal ederse bunun hesabını sormalıyız” dedi.

Biden'ın Birliğin Durumu konuşmasında katılan davetliler arasında Tyre Nichols'ın anne ve babası da vardı. First Lady Jill Biden'la birlikte oturan aile Başkan Biden konuşmasında kendilerine seslendiğinde salondan yoğun alkış aldı.

Dış politikada Ukrayna ve Çin mesajları

Başkan Biden’ın Birliğin Durumu konuşması Ukrayna’nın Rusya tarafından işgalinin yıldönümü olan 24 Şubat tarihinin yaklaştığı bir döneme rastladı.

Biden, “NATO’yu birleştirdik ve küresel bir koalisyon oluşturduk. Putin’in saldırganlığına karşı koyduk. Ukrayna halkının yanında durduk” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde ABD semalarında bir süre dolaştıktan sonra vurularak düşürülen Çin’e ait casus balonunun ardından Pekin’le bir kez daha yükselen gerilim Başkan Biden’ın değindiği ana konu başlıklarından biriydi.

“Çin’le Amerikan çıkarlarını ilerletebileceği ve dünyaya fayda sağlayacağı yerlerde çalışmaya kararlıyım. Ancak yanılgıya düşmeyin. Geçen hafta net bir şekilde gösterdiğimiz gibi, Çin egemenliğimizi tehdit ederse ülkemizi korumak için harekete geçeriz, geçtik de” diye konuştu.

Bono davetliler arasındaydı

Başkan Biden'ın davetlileri arasında yer alan bir diğer isimse İrlandalı rock grubu U2 grubunun solisti Bono’ydu.

Sağlık ve özellikle AIDS'le mücadelede yardım faaliyetlerine katılmasıyla bilinen Bono, 20 yıl önce eski ABD Başkanı George W. Bush tarafından açıklanan Başkan'ın AIDS'le Mücadele Acil Durum Planı (PEPFAR) sürecinde önemli rol oynamıştı.

Başkan Biden bu programın başarılı olduğuna dikkat çekerek Bono ile birlikte benzer bir programı kanserle mücadele için başlatabileceklerini belirtti.

Tyre Nichols'ın anne ve babası
Tyre Nichols'ın anne ve babası

Cumhuriyetçiler adına yanıt Arkansas Valisi'nden

Demokrat Başkan Biden’ın konuşmasına yanıtı Cumhuriyetçiler adına Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders verdi.

Sanders, Biden’ı Çin politikası ve sınır güvenliği alanında eleştirdi, "Sınırımızı ve semalarımızı savunmak istemiyor" dedi.

Anketler ne diyor?

ABD Başkanı Biden'ın Birliğin Durumu konuşması Demokratlar arasında Biden’ın olası 2024 adaylığına desteğin düşük olduğunu gösteren anket verilerinin açıklandığı bir döneme rastladı.

AP’nin anketine göre Demokratlar’ın yüzde 62’si Biden yerine başka bir ismin aday olmasını istiyor.

Washington Post-ABC anketine göre de Demokratlar’ın yüzde 58’i bu görüşte.

Yine AP’nin anketine göre Amerikalı yetişkinlerin yalnızca dörtte biri ülkenin doğru bir yolda ilerlediği kanısında.

XS
SM
MD
LG