Erişilebilirlik

Başkan Obama Özür Diledi


Başkan Barack Obama, Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz kentinde bir hastanenin Amerikan uçaklarının düzenlediği hava saldırısında bombalanmasından dolayı, hastaneyi işleten uluslararası yardım kuruluşu, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütünden özür diledi.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Obama’nın MSF Başkanı Joanne Liu’yu arayarak “özür dilediğini ve taziye dileklerinde bulunduğunu” bildirdi.

Earnest, bombardımandaki hatanın Amerika’ya ait olduğunu vurguladı. Sözcü ayrıca Obama’nın olayı tüm ayrıntılarıyla öğrenmeye çalıştığının da altını çizdi.

MSF Başkanı Liu Obama’dan telefon aldığını doğruladı, ancak soruşturmanın “bağımsız bir komisyon tarafından, Cenevre Sözleşmeleri esasınca” yürütülmesi konusundaki ısrarını tekrarladı. Liu, Kunduz’da ne olduğu kadar, niye ve nasıl olduğunun da önemli olduğunu vurguladı.

Cenevre Sözleşmeleri, silahlı çatışmalar sırasında çatışmalara taraf olmayan ya da yaralanma, teslim olma ve tutsak alınma yoluyla taraf olma şansını kaybeden kişilerin korunmasını öngörüyor.

MSF bombardımanın savaş suçu olarak görülebileceği uyarısında bulunuyor.

Başkan Obama ayrıca Afgan Devlet Başkanı Eşref Gani’yi de arayarak cumartesi günkü bombardımanda suçsuz insanların ölmesinden dolayı taziye dileklerinde bulundu. Obama ayrıca, Kunduz’u Taleban’ın elinden geri almaya çalışan Afgan kuvvetlerini de cesaretinden dolayı övdü.

Öte yandan Amerikalı yetkililer, Afganistan’daki kuvvetlerinin hava saldırısı düzenleyerek Afganistan’da kuvvet kullanma yetkilerini aşıp aşmadığını soruşturuyor.

Afganistan’daki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral John Campbell, bombardımanda hatanın kendilerinde olduğunu kabul etmişti.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG