Erişilebilirlik

Başkan Obama ve Cumhuriyetçi Rakiplerinin Gündemi Ekonomi


6 Kasım başkanlık seçimlerine hazırlanan Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi Partililer, radyo konuşmalarında ekonomik duruma ağırlık verdi.

Başkan Obama, borçlarını ödeyemeyen ev sahiplerinin sözleşmelerini düşük faiz oranlarına göre yeniden ayarlayacak yasa çıkarılmasını istedi ve bunun için Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolündeki Kongre’ye işbirliği yapma çağrısında bulundu.

Obama, Cumartesi günleri yaptığı haftalık radyo konuşmasında böyle bir yasanın ev sahiplerine yılda 3 bin dolar tasarruf ettireceğini savundu, ama Kongre’yi işbirliği yapmayı reddetmekle suçladı.

Cumhuriyetçi Parti’nin de gündeminde ekonomi vardı. Arizona milletvekili Jeff Flake, Başkan Obama’nın dört yıllık görev süresince ekonomiyi düzeltmek için fazla çaba sarf etmediğini öne sürdü. Flake özellikle işsizlik rakamlarına dikkati çekti, Başkan’ı gereksiz yere dikkatini vergi mükelleflerine yarım trilyon dolara mal olacak bir yasaya vermekle suçladı.

Cumhuriyetçiler Bingazi Olayından Yönetimi Suçluyor

Öte yandan Cumhuriyetçiler, Bingazi olayının ardından Obama yönetimini beceriksizlikle suçlamaya devam ediyor. Cumhuriyetçi Başkan adayı Mitt Romney de yönetimin olayın ciddiyetinin zamanında farkına varamadığını ve halktan bilgi sakladığını iddia ediyor. 11 Eylül günü Bingazi konsolosluğunun işgal edilip yakılması sonucu Amerika’nın Libya büyükelçisi Chris Stevens ve üç elçilik görevlisi hayatını kaybetmişti. Başkan Obama olayla ilgili sorumluluğu üzerine aldı, ancak kimseden bilgi saklamadığını savunuyor.

Barack Obama, Pazartesi günü Cumhuriyetçi rakibi Romney’le son tartışmasını yapacak. Tartışmada aralarında Bingazi olayının da aralarında bulunduğu dış politika konuları ele alınacak. Obama 6 Kasım’da görevini dört yıl daha uzatabilmek, Romney ise dört yıllık Obama yönetimine son vermek amacıyla Amerikalı seçmenin karşısına çıkacak.
XS
SM
MD
LG