Erişilebilirlik

Başkan Trump’tan Sıradışı Basın Toplantısı


ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da alışılmadık uzunlukta bir basın toplantısı düzenledi. Uzmanlar son olarak bu şekilde bir basın toplantısının 1990’lı yılların ortalarında Başkan Bill Clinton tarafından düzenlendiğini belirtiyor. Clinton sonrasında Başkan George Bush ve Başkan Barack Obama basın toplantıları sırasında soruları sadece önceden basın danışmanlarının tespit ettiği gazetecilerden alıyorlardı. Başkan Trump bu defa rastgele biçimde gazetecilerin soru sormasına imkan tanıdı.

Beyaz Saray’daki basın toplantısını takip eden yerli ve yabancı basın mensupları tartışmalı birçok konuda Başkan Trump’a sorular yöneltti. Başkan Trump, sık sık yalan haberler yapmakla itham ettiği bazı medya kuruluşlarının muhabirlerinin hem soru sormalarına izin verdi, hem de yine aynı kuruluşları yalan ve yanlış haber yapmakla suçladı.

Başkan Trump, son olarak Federal Temyiz Mahkemesi tarafından askıya alınan çoğunluğunu Müslümanlar’ın oluşturduğu 7 ülkenin vatandaşlarına seyahat yasağı getiren başkanlık kararnamesiyle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Mahkemenin kararının yanlış olduğunu söyleyen Trump önümüzdeki hafta yeni bir seyahat yasağı kararnamesi yayınlayacağını söyledi, ancak yeni kararnamenin içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Seçim kampanyası sırasında kendi ekibinden bazı kişilerin Rusya'yla irtibatta olduğu iddialarını bir kez daha yalanlayan Donald Trump, bu iddiaların doğru olmadığını söyledi. Buna karşın istihbarat servislerinden sızan bazı bilgiler olduğunu kabul eden Başkan Trump bu konularda yapılan haberlerinse yalan olduğunu belirtti. CNN televizyonu Beyaz Saray muhabiri Jim Acosta’nın “İstihbarat sızıyorsa haberler nasıl yalan olabilir?” şeklindeki sorusuna da Başkan Trump “Çünkü ben bilgiye sahibim ve haberlerde neyin doğru söylendiğini, neyin yalan olduğunu görebiliyorum. Ama şunu da görüyorum haberlerde bana karşı bir nefret dili kullanılıyor. Sizin kanalınızda özellikle Trump karşıtı isimleri ekrana çıkarıyorsunuz ve bana karşı bir nefret söylemi var. Ve insanlar bu haberlerinize artık inanmıyorlar” diye konuştu.

Trump ayrıca basında yer alan haberler nedeniyle Moskova ile Washington arasında tansiyonun düşürülmesi ve anlaşma yapılmasının zorlaştığını ileri sürdü.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in istifasını istemesi ile ilgili sorular üzerine de Başkan Trump, Flynn’in yanlış birşey yapmadığını, ancak Rus Büyükelçi’yle yaptığı görüşmeyle ilgili olarak Başkan Yardımcısı Mike Pence’e tam bilgi vermediğini, bunun da kendisi açısından kabul edilemez olduğu için istifasını istediğini söyledi.

Başkan Trump gazetecilerin sorularını yanıtlarken Obama yönetiminden kendisine çok ciddi sorunlar kaldığını savundu. Trump hem ülke içindeki konularla ilgili hem de uluslararası ilişkiler konusunda çok ciddi sorunlar devraldığını söyledi. Ortadoğu’da durumun tam bir felaket olduğunu, IŞİD’in bir kanser hücresi gibi yayıldığını, Kuzey Kore konusunun da ciddi bir sorun olarak önlerinde durduğunu belirten Trump, Kuzey Kore konusuyla da kesinlikle ilgileneceğini belirtti.

Trump, ayrıca göreve gelir gelmez ilk yaptığı işlerden biri olan Obamacare olarak bilinen sağlık reformunu iptal etme girişimiyle ilgili olarak da Mart ayının ortalarında yeni bir sağlık reformu açıklayacaklarını söyledi.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG