Erişilebilirlik

Başkanlık Tartışmasında Ekonomi Ön Plandaydı


Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi Partili rakibi 6 Kasım’da yapılacak seçimlere kadar katılacakları üç tartışmanın ilkinde halkı kendilerine oy vermeye ikna etmeye çalıştı. Dün geceki tartışmada iki aday vergiler, sağlık reformu ve istihdam konusunda kendi görüşlerini bir kez daha anlatırken, karşı tarafınkini eleştirdi.

Denver’daki tartışma iki adayın el sıkışmasıyla başladı.

Ancak Başkan Barack Obama ve rakibi Mitt Romney’in kampanyanın ana gündem maddesi olan ekonomi konusunda tartışmaya girmeleri uzun sürmedi. Romney, “Başkan’ın yeniden seçilmesi durumunda orta sınıfın daha da sıkışacağından, bir yandan fiyatlar artarken gelirlerinin azalacağından hiç kuşkum yok. Ben gelirlerin yeniden artmasını sağlayacağım. İşsizlik kronik boyutlara ulaştı. 43 aydır işsizlik %8’in üzerinde. Ben başkan olursam 12 milyon kişiye daha istihdam sağlayacağım,” dedi.

Romney, Başkan’ın işsizlikle mücadele politikalarını, sağlık ve finans reformunu sert şekilde eleştirdi; başkanı kendini savunmak durumunda bıraktı. Ancak Başkan Obama gelecek ay yeniden seçilmesi durumunda mücadelesini sürdürme sözü verdi. Obama “Dört yıl önce ben mükemmel biri olmadığımı, mükemmel bir başkan olmayacağımı söyledim. Sayın Romney sanıyorum bunun tutabildiğim tek söz olduğunu düşünüyor. Ama aynı zamanda her gün Amerikan halkı, orta sınıf ve orta sınıfa girmeye çalışan herkes için mücadele edeceğimi vadettim. Ben bu sözü tuttum. Eğer bana oy verirseniz, ikinci dönemimde de aynı şekilde mücadele edeceğime söz veriyorum,” dedi.

Adaylar sağlık reformunu da detaylı şekilde tartıştı. Başkan Obama’nın en büyük icraatlarından biri olan sağlık reformu, uzun vadede milyonlarca kişiyi daha sigortalamayı ve sağlık masraflarını kısmayı amaçlıyor.

Ama Romney sağlık reformunun işsizliğe yol açtığı görüşünde: “Başkan’ın 23 milyon kişi işini kaybetmişken, işsizlik artarken, ekonomik kriz devam ederken nasıl işe gelebildiğini, Amerikan halkı için istihdam yaratmak yerine iki yıl boyunca enerjisini ve hırsını sağlık reformuna ayırabildiğini anlayamıyorum. Bu reform insanları işsiz bıraktı.”

Ancak Başkan Obama, sağlık reformunu hazırlamadan önce, Romney’in Massachusetts valisiyken geçirdiği sağlık reformu yasasını örnek aldığını söyledi: “En büyük çelişki, bu modelin Massachusetts’de başarılı olduğunu görmemiz. Romney o dönem valiyken iyi bir iş yaparak Demokrat Partililerle birlikte çalıştı, neredeyse benzer bir yasa oluşturdu. Sonuçta o yasa sayesinde herkes sigortalandı, üstelik kimse işini kaybetmedi.”

İki aday, Amerikalıları kimin birleştireceği ve en güçlü liderin kim olacağı konusunda da anlaşamadı.

Romney “Ortadoğu’da olanlara bakın. Dünyada kaygı uyandırıcı gelişmeler oluyor. Cumhuriyetçiler de, Demokratlar da ülkelerini seviyor, ama ikisinin de bir lidere ihtiyacı var,” görüşünü savundu.

Obama ise “Benim felsefem herkesin fikirlerini dinlemektir. Orta gelirli aileleri daha da güçlendirdikçe ve onlara yeni fırsatlar sundukları sürece Demokrat ya da Cumhuriyetçi olmaları fark etmez,” dedi.

Dün geceki tartışma yalnızca iç konulara odaklandı. Ama başkan adaylarının sonraki iki tartışması kısmen de olsa dış politika sorunlarına ağırlık verecek.

Başkanlık Tartışmasında Ekonomi Ön Plandaydı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

STÜDYO VOA

Zelenski Washington’da – 21 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG