Erişilebilirlik

Batı Afrika'da Ebola Korkusu


Sierra Leone'de karantinaya alınan hastalara yemek götüren sağlık görevlileri
Sierra Leone'de karantinaya alınan hastalara yemek götüren sağlık görevlileri

Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma yayılan öldürücü Ebola salgını ile mücadele için ülkede olağanüstü hal ilan etti.

Koroma hükümetin hastalığın görüldüğü yerleri karantinaya aldığını, kalabalık toplantıları kısıtladığını, hastalık bulaşmış kişileri belirlemek için evleri aradığını ve ülkenin ana hava alanında yolcuların taranmasını sıkılaştırdığını açıkladı. Söz konusu önlemlerin 60 ila 90 gün yürürlükte kalacağı bildiriliyor.

Sierra Leone’nin büyük bir mücadeleye girdiğini belirten cumhurbaşkanı bir ülkenin tekbaşına Ebola ile baş edemeyeceğini, bu nedenle Cuma günü Gine’ye giderek Gine ve Liberya devlet başkanlarıyla görüşeceğini de açıkladı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, şu ana kadar hastalıktan Gine, Liberya ve Sierra Leone’de yaklaşık 729 kişinin öldüğünü bildirdi. Salgın Şubat ayında başlamıştı. Örgüt tüm Batı Afrika’da toplam 1,323 Ebola vakası belirlendiğini de bildiriyor.

Öteyandan Amerikan Barış Gönüllüleri programı çerçevesinde Liberya’da görev yapan iki kişi, ölümcül Ebola virüsü kapmış olabileceği kuşkusuyla karantinaya alındı. Barış Gönüllüleri sözcüsü, iki gencin bir süre önce Ebola hastalığı sonucu ölen bir kişiyle temas halinde olduğunu doğruladı

Ancak Amerikalı gençlerin hastalığın belirtilerini göstermediği bildiriliyor.

Barış Gönüllüleri Programı, hastalığın hızla yayılmasının ardından önlem amacıyla Liberya, Sierra Leone ve Gine’deki tüm gönüllülerini geçici olarak geri çekme kararı aldı.

Amerikan Barış Gönüllüleri programı çerçevesinde Gine’de eğitim, tarım ve sağlık alanlarında çalışan 102, Liberya’da 108 ve Sierra Leone’de de 130 gönüllü bulunuyor.

Liberya hükümeti ölümcül virüsün hızla yayılmasından dolayı ülkede tüm okulları kapattı, devlet dairelerinde acil personel dışında tüm çalışanlar için 30 gün zorunlu tatil ilan etti.

Hükümet talimatların askerler tarafından uygulanacağını açıkladı.

Liberya daha önceden sınırlarını tamamen kapatmış ve salgın kuşkusu bulunan bölgeleri tamamen karantinaya almıştı.

Ebola hastalığına karşı bilinen bir aşı ya da tedavi yöntemi bulunmuyor. Hastalığın belirtileri arasında yüksek ateş, kusma, ishal, ağrı, göz, kulak ve burunda durmayan kanama olduğu bildiriliyor.

Ebola virüsü nefes yoluyla değil sadece kan ya da vücut salgıları temasıyla geçiyor.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG