Erişilebilirlik

Batı Şeria'da Gerginlik


İsrail polisi, El-Aksa Camisi’ndeki Cuma namazının olaysız geçtiğini ancak Batı Şeria’da çıkan olaylarda askerlere saldıran bir Filistinli’nin öldürüldüğünü açıkladı.

Batı Şeria'da Gerginlik
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Bölgede, iki İsrail polisinin Filistinliler tarafından 14 Temmuz günü öldürmesinden bu yana tansiyon gergin. İsrail, bu olayın ardından El Aksa Camisi’nin giriş kapılarına metal detektör yerleştirince durum daha da gerginleşmiş, uluslararası arenadan gelen tepkiler üzerine hükümet detektörleri kaldırıp, kapalı devre kamera yerleştirme kararı almıştı. Ancak daha sonra bu uygulamadan da vazgeçildi.

El-Aksa Camisi’nin idaresinden sorumlu Ürdün Diyanet İşleri Yetkilisi Firas Dibs, Cuma namazına onbinlerce kişinin katıldığını açıkladı.

İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld de namazın olaysız sona erdiğini, sadece zaman zaman İsrail güvenlik güçleriyle bazı Filistinliler arasında küçük tartışmalar yaşandığını söyledi.

Batı Şeria’da ise İsrailli askerlere bıçak çeken bir Filistinli öldürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan İsrail ordusu, olayda yaralanan asker olmadığını bildirdi.

Ordu yetkilileri, Filistinliler’in Molotof kokteyli, taş ve ateşe verilmiş oto lastikleriyle askerlere saldırdığını bildirdi. Askerler, göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile karşılık verdi.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG