Erişilebilirlik

Bağdat'ın Kuzeyinde Yeni Çatışmalar


Irak ordusuna katılan Şii gönüllüler bir askeri kampta talim sırasında

Bağdat’ın kuzeyinde bir kasabaya saldıran İslamcı militanlar yerel hükümet binalarını ele geçirirken ikisi polis en az altı kişiyi de öldürdü.

Yetkililer Bağdat'ın 80 kilometre kuzeyirdeki Duhuliye kasabasına saldırının Pazar sabahı başladığırı açıkladı. Hükümet kuvvetleri daha önce de militanlar tarafından ele geçirilen kasabayı 14 Haziran'da geri almıştı. Ancak militanların Bağdat yönünde başlattığı yeni saldırıda ilerledikleri gözleniyor.

Öteyandan siyasi çıkmazı sürdüren Irak parlamentosu Pazar güntü oturumunda yine yeni cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanı adayları üzerinde anlaşamadı. Milletvekillerinin Salı günü yeniden toplanmayı planladıkları bildiriliyor.

Bu arada Irak güvenlik kuvvetleri ve Şii milislerin geçen ay en az 255 tutsağı yargısız infaz yoluyla öldürdükleri haber verildi.

İnsan Hakları İzleme örgütü, 9 Haziran’da sonra Irak’ın altı kent ve kasabasında gerçekleşen infazları, “uluslararası hukukun korkunç ihlali” diye niteledi. Kurbanların çoğunun Irak ve Şam İslam Devleti terör örgütünden ve diğer silahlı gruplardan kaçtıktan sonra hapsedilen Sünniler olduğu açıklandı. Öldürülenlerden en az sekizi 18 yaşının altındaydı.

İnsan Hakları İzleme örgütünün raporunda görgü tanıkları, güvenlik kuvvetleri ve hükümet yetkililerinin ifadelerine yer verildi.

Öteyandan Irak hükümeti, Sünni militanlarla savaşan ordu birliklerine destek amacıyla Bağdat’ın batısındaki Anbar ilinin başkenti Ramadi’ye 4 bin gönüllü Şii milis gönderdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG