Erişilebilirlik

BDP’lilerin Dokunulmazlıkları Kaldırılacak mı?


BDP’li milletvekillerin Hakkari’nin Şemdinli ilçesi sınırları içerisinde yollarını kesen bazı PKK’lılarla kucaklaşmasına birçok kesimden tepki gelmişti. Bazı MHP’li ve AKP’li milletvekilleri bu milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmişti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, 30 Ağustos törenlerinde sohbet ettiği Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dan bu yönde çalışma yapıldığı bilgisi aldığını duyurdu. Keskin, ''BDP milletvekillerinin, PKK militanlarıyla yolda karşılaşma görüntülerinin Sayın Başbakanı rahatsız ettiği kanaatindeyim. O konuda bir hazırlık yaptıklarını yakında parlamentoya böyle bir düzenlemenin getirileceğini söyledi'' dedi.

Keskin’in bu sözlerini doğrular nitelikte ilk açıklama Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Hüseyin Çelik’ten geldi. CNN Türk televizyonunda yayınlanan bir programda konuşan Çelik, “BDP-PKK buluşması olarak nitelendirilen olayın hukuk aşamasından sonra Meclis'e gelecek. AK Parti de diğer partiler de dokunulmazlık kapsamında görmeyecektir" dedi.

Erdoğan: dokunulmazlık dosyaları değerlendirilmeli

Tüm gözlerin çevrildiği Başbakan Erdoğan ise Kanaltürk Televizyonu’nda gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine yaklaşımını net bir şekilde ortaya koydu. “Biz AK Parti olarak parti kapatılmasına karşıyız. Anayasa değişikliğinde de parti kapatılmasını kaldıralım diye bir madde getirdik. Ana muhalefet ve muhalefet ve kendi içimizdeki bazı kişilerin hıyanetiyle karşılaştık. Bu yasayı çıkaramadık. Meclisi terk edenler, şimdi biz bu olayın mağduruyuz diyor. Suçlu kimse cezasını o ödesin. Bu başkan olabilir, parti üyesi olabilir. Biz bu konuların hepsini görüşmeye hazırız. Meclis'te 738 tane dosya var. Bunların içinde teröre yardım edenler var, seçim zamanı süreyi aşanlar var. Bunların değerlendirilmesinin yapılması lazım”.

Bu açıklamalardan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin BDP’lilerin dokunulmazlıklarını kaldırılmasına sıcak baktığı anlaşılıyor. Peki Meclis’teki diğer muhalefet partileri ne düşünüyor?

MHP: Terör örgütüne destek veren vekiller yargılansın

Şemdinli’deki görüntülerin yayınlanmasından sonra büyük tepki gösteren Milliyetçi Hareket Partisi de BDP’li vekillerin dokunulmazlıkların kaldırılması için iktidar partisine açık destek veriyor. Parti adına resmi açıklama MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural’dan geldi:

''Umarım, dokunulmazlık konusunda bu eksende bir adım atarız. Bu konuda bir adım atabileceğimiz umudumu muhafaza ediyorum. Gelin hep birlikte terör örgütüne destek veren milletvekilleri önündeki 'yargılanamaz' hükmünü millet adına kaldıralım. Bunu açık bir şekilde teklif ediyoruz.''

CHP ve BDP milletvekillerin yalnızca kürsü dokunulmazlığı olmasını istiyor

CHP ise yıllardır kürsü dokunulmazlığı dışındaki dokunulmaz zırhının kaldırılmasını savunuyor. Parti sözcüsü Haluk Koç, Kürsü dokunulmazlığı hariç, hırsızı da, ihaleye fesat karıştıranı da, irtikâpçısı da, teröre bulaşanı da dokunulmazlığın arkasına saklanmamalı. Sadece kürsü dokunulmazlığı, onun dışında normal vatandaştan ayrımı olmayacak bir milletvekili statüsü. Kürsü dokunulmazlığı dışında milletvekilleri sade yurttaş olmalıdır, yasaların önünde eşit olmalıdır” açıklamasıyla CHP’nin tavrını ortaya koydu.

BDP de CHP gibi milletvekillerin yalnızca kürsü dokunulmazlığına sahip olmasını istiyor.
XS
SM
MD
LG