Erişilebilirlik

Belki de Son Nazi Davası Sona Erdi


Oskar Gröning

Nazi Almanya’sı döneminin en büyük toplama kampı olan ve an az 1 milyon insanın katledildiği Auschwitz Toplama Kampı’nda görevli Oskar Gröning, '300 bin kişinin öldürülmesine araci olmak' suçundan dört yıl hapse mahkûm edildi.

Almanya'nın Lüneburg kentinde görülen ve Nisan ayında başlayan davada savcı, 94 yaşındaki Gröning'in 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılmasını isterken, avukatları ise müvekkillerinin “soykırımı destekleyici bir tutum içerisinde olmadığını” ileri sürerek beraatını talep etmişti.

İddianamede Nazilerin elit milis gücü SS'e üye olan ve Auschwitz toplama kampında 1944 yılının Mayıs-Temmuz ayları arasında görev yapan Gröning’in ana görevlerinden birinin, sevk edilen mahkumların üzerlerinde bulunan nakit paranın kaydını tutarak, Berlin'e yollamak olduğu iddia edilmişti.

Gröning, yaptığı işi itiraf etmiş, ancak Yahudi Soykırımı'nda hiçbir ölümden doğrudan sorumlu olmadığını savunmuştu. Gröning, karar öncesindeki konuşmasında kendini vicdanen suçlu hissettiğini söyleyerek mahkeme önünde Yahudi Soykırımı’ndan kurtulanlar ile kurbanların ailelerinden özür diledi.

Kamuoyunda ‘Auschwitz'in saymanı’ olarak tanımlanan Oskar Gröning, Der Spiegel dergisine verdiği röportajda “Kamptaki rolümü bir çarkın içindeki küçük bir horoz olarak tanımlıyorum” diyerek kendini savunmuştu. Cezanın kesinleşmesinin ardından Gröning’in sağlık kontrolünden geçeceği ve cezasını hapishanede çekip çekemeyeceğine karar verileceği açıklandı.

Davanın kayda değer bir noktası, müdahil avukatlardan ikisinin Almanya’da yetişmiş Türk kökenlilerden olmasıydı. Aşırı sağcı terör örgütü NSU Davası’ndan tanınan avukatlar Mehmet Daimagüler’le birlikte müdahil avukatlardan Berlinli Onur Özata, Gröning’e verilen cezanın tarihi açıdan sembolik bir anlamı bulunduğu görüşünde.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Bugünkü Polonya topraklarında bulunan Auschwitz Toplama Kampı’nın mahkumları 27 Ocak 1945 tarihinde Rus askerleri tarafından kurtarılmıştı. Kampta çoğunluğu Yahudi olmak üzere, Sinti, Roma, Sovyet savaş esirleri ve hakkında siyasi soruşturma açılanlarla birlikte 1 milyon 300'den fazla kişi bulunuyordu. Kampta 1 milyondan fazla kişinin Naziler tarafından öldürüldüğü düşünülüyor.

XS
SM
MD
LG