Erişilebilirlik

Berlin Hükümeti'nden Avrupa Finansal İstikrar Fonu'na Yeşil Işık


Berlin Hükümeti'nden Avrupa Finansal İstikrar Fonu'na Yeşil Işık

Berlin hükümeti, Euro Bölgesi´ni kurtarma fonu, Avrupa Finansal İstikrar Fonu EFSF'i onayladı. Euro Bölgesi liderleri, Başbakan Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'in uzlaşmasından sonra 21 Temmuz’da, Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun esnekliğinin koşullar gerektirdiğinde yükseltilmesi konusunda karar almıştı.

440 milyar Euro’luk hacmi bulunan fonun yüzde 25'lik oranla en büyük garantörü olan Almanya'da, konuyla ilgili yasa, hükümetin onayından sonra Federal Meclis'de, büyük bir olasılıkla 23 Eylül'de oylamaya sunulacak.

Merkel'in lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Parti'de fonun genişletilmesi ve genel olarak Euro Bölgesi'ne mali destek konusundaki politikalara muhalif milletvekillerinin oylamada karşı oy kullanacakları tahmin ediliyor. Zaten koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti FDP'nin de konuyla ilgili çekinceleri var. Bu yüzden Merkel hükümetinin gerekli çoğunluğu sağlamada zorlanması mümkün.

EFSF'in Euro Bölgesi'nde yürürlüğe girmesi durumunda, ekonomik sorun yaşayan Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi Euro ülkelerinin bonoları fon tarafından satın alınacak ve bunun karşılığında kredi verilecek.

XS
SM
MD
LG