Erişilebilirlik

Berlin Saldırısı Şüphelisi Avrupa Genelinde Aranıyor


Berlin’in dünyaca ünlü Kurfürstendamm Bulvarı'ndaki Noel Pazarı’na bir TIR’la düzenlenen ve en 12 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısını kimin gerçekleştirdiği ve olayın ayrıntıları hala bir muamma. Pazartesi gecesi saldırının hemen ardından gözaltına alınan Pakistanlı şüphelinin serbest bırakılmasından sonra, dünden bu yana olayın faili olabileceği iddia edilen Tunuslu Anis Amri'nin Avrupa genelinde aranmasına devam ediliyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:23 0:00

Saldırıyı IŞİD terör örgütü üstlenirken, Alman güvenlik makamlarının açıklamalarına göre, saldırının yapıldığı TIR’ın şoför mahallindeki yer döşemesinin altında geçici oturma izni ve kapısında da el izleri bulunan Anis Amri‘saldırının olası faili’ olarak aranıyor. Alman güvenlik makamları 1992 doğumlu Amri’nin 2015’te Almanya’ya sığınma talebinde bulunduğunu, ancak bu talebin geri çevrildiğini, Ağustos ayında da sahte kimlik belgeleri nedeniyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığını ve Berlin’e geldiğinin tespit edildiğini açıkladılar.

Yetkililer zanlının ‘tehlikeli ve silahlı’ olabileceğini, yakalanması için ihbarda bulunacak kişilere 100 bin Euro ödül verileceğini de duyurdu. Ancak Amri'nin çeşitli istihbarat servisleri tarafından aylarca izlenmesine karşın, eğer yaptıysa nasıl saldırıyı düzenleyebildiği ve olay sonrasında kaçmayı nasıl başardığı konusunda net bir bilgi verilmedi. Almanya’ya gelmeden bulunduğu İtalya'da bir göçmen merkezini kundaklamak ve uyuşturucu nedeniyle bıçaklı bir kavgaya karışmaktan hapis cezası alan Amri’nin polisle teması olmasına ve istihbaratın radarına girmesine karşın, Berlin’de izlenmemiş olması da eleştiriliyor.

Bu arada saldırının ardından Noel pazarı yeniden açıldı. Polis başka muhtemel bir saldırıyı önlemek için pazarın çevresine bariyerler yerleştirdi.

Berlin'de Saldırıya Uğrayan Noel Pazarı Yeniden Açıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Merkel eleştirilerin odağında

Berlin’deki kanlı terör saldırısının faili veya failleri kesin olarak tespit edilmeden, Başbakan Angela Merkel’in mülteci ve iç güvenlik politikaları da eleştirilerin odağında. Berlin’deki siyasi gözlemciler, terör eylemini gerçekleştiren kişinin sığınmacı çıkması durumundabunun Alman siyaseti, özellikle de Başbakan Merkel üzerinde olumsuz etkisi olacağını, hatta yaşanan saldırının ardından Merkel'in siyasi geleceğinin tehlikede olduğunu iddia ediyor. Başta Almanya için Alternatif Partisi’den (AfD) olmak üzere çok sayıda muhafazakar ve aşırı sağcı siyasetçi, sığınmacıların ve özellikle de radikal İslamcı olma şüphesi altında bulunanların Almanya’ya gelmesinden Merkel’i sorumlu tutuyor.

Merkel’i eleştirenler arasında koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Horst Seehofer’in ilk sıralarda yer alması Merkel'in mülteci politikasının, genel seçimlerin yapılacağı 2017’de sert fırtınalara maruz kalacağının işareti olarak yorumlanıyor. Berlin Türk Toplumu Başkanı Bekir Yılmaz, Merkel’in terör saldırısı ve gelen sert eleştirilere rağmen ‘açık toplum’ yaklaşımından vazgeçmemesini ‘takdire şayan bir tavır‘ olarak niteliyor ve bu çizgisini sürdüreceğini umut ediyor.

Bekir Yılmaz Noel pazarı saldırısının kamuoyu üzerindeki etkisinin nasıl olacağını şu anda kestirmenin zor olduğunu belirtiyor ve olayın failinin belli olmadan Müslümanları genelleştirerek, töhmet altında bırakan açıklamaları‚ ileriye yönelik olumsuz bir atmosferin habercisi olarak yorumluyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG