Erişilebilirlik

Berlin’de Azerbaycan-Ermenistan zirvesi


Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock Berlin'de Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarını ağırlıyor
Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock Berlin'de Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarını ağırlıyor

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un evsahipliğinde bugün Berlin’de görüşüyor. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki göreceli sükûnet, geçtiğimiz günlerde iki ülke sınırındaki askeri çatışmayla son bulmuştu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, barış müzakereleri çerçevesinde Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile üçlü toplantı gerçekleştirecek. Bugün ve yarın yapılacak toplantılar dizisinde Baerbock, önce Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ile sonra da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ile ayrı ayrı görüşecek. Bu görüşmelerin ardından üçlü görüşmeye geçilecek.

Dışişleri Bakanı Baerbock’un sözcüsü, buluşmalar öncesinde Almanya’nın iki ülke arasındaki gerilimin azalması için arabulucu olarak devreye girdiğini ifade ederek, Ermenistan ve Azerbaycan arasında çözüm bekleyen sorunların "barışçıl bir şekilde ve güç kullanılmadan" çözülmesinin hedeflendiğini söyledi.

Son olarak Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, iki hafta önce Münih'te düzenlenen 60. Münih Güvenlik Zirvesi'nde Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un evsahipliğinde buluşmuştu. Zirvede, Bayramov ile Mirzoyan'ın Berlin’de biraraya gelmeleri kararlaştırılmıştı.

Paşinyan ve Aliyev, daha önce yaptıkları açıklamalarda 2023 sonuna kadar bir barış anlaşması imzalanması beklentisini dile getirmişti. Ancak uluslararası arabuluculuk altındaki görüşmelerde şu ana kadar bir ilerleme kaydedilemedi. Son aylarda iki ülke arasındakigöreceli sükûnetin ardından, geçtiğimiz günlerde Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırda askeri çatışmalar patlak verdi. Her iki taraf da birbirini ateş açmakla suçlarken dört Ermeni askerin öldüğü öğrenildi. Bunun üzerine Paşinyan Azerbaycan'ı, Ermenistan'a karşı savaş planlamakla suçladı. Erivan ve Bakü, Azerbaycan'ın geçen yıl çok kısa süren bir askeri operasyonla ele geçirdiği Dağlık Karabağ bölgesi için 2020'de ve 1990'larda iki kez savaştı.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG