Erişilebilirlik

Berlin'de Berlusconi Korkusu


Almanya Başbakanı Angela Merkel bir AB zirvesinde İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi (en sağda) ile
İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi’nin bu haftasonu yapılacak İtalya seçimlerinden zaferle çıkması ve ardından ekonomik reformları askıya alarak Euro’yu zor duruma düşürmesi olasılığı Berlin’de kaygı yaratıyor.

Skandallara dolu siyasi hayatıyla sık sık gündeme gelen 76 yaşındaki medya patronu Berlusconi bugüne dek 4 kez başbakanlık yaptı. Berlusconi’nin seçimleri kazanması henüz kesinlik kazanmamasına rağmen siyasete dönüşü bile Almanya Başbakanı Angela Merkel için büyük kabus yaratıyor.

Yatırımcılar Avrupa’nın üçüncü ekonomisi olan İtalya’nın borç krizine düşmesinden Berlusconi’nin lideri olduğu merkez sağ Özgürlük Halkı Partisi’ni sorumlu tutuyor. Bu arada Merkel’le Berlusconi’nin kişisel düzeyde anlaşamadıkları da herkesçe biliniyor.

Estetik ameliyatlara düşkün gösterişli bir yaşam süren Berlusconi ile bir protestan papazının kızı olarak komünist Doğu Almanya’da yetişen ve hala mahallesindeki süpermarkette alışveriş yapan disiplin meraklısı Merkel çok farklı yaşam tarzlarına sahip.

Merkel İtalya seçimleriyle ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor. Ancak Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, ender rastlanan bir şekilde Avrupalı bir komşu ülkenin içişleriyle ilgili üstü kapalı yorumda bulundu. Süddeutsche Zeitung gazetesine demeç veren bakan doğal olarak İtalya seçimleriyle ilgilenmediklerini ancak hükümeti kim kurarsa kursun Avrupa Birliği yanlısı olmalarını ve ekonomik reformları desteklemelerini dilediklerini belirtti.

Westerwelle, Merkel’in koalisyon ortağı serbest pazar ekonomisi savunan Hür Demokrat Parti’nin üyesi.

Merkel’in basın sözcüsü Steffen Seibert, koalisyon hükümetinin tümünün Westerwelle’nin görüşünü desteklediğini söyledi.

Son anketler İtalya’da sol partilerin Berlusconi’nin merkez sağ koalisyonunun hala önünde gittiğini gösteriyor. Ancak seçmenlerin üçte biri kararsız ve bunların büyük bölümü sandığa gitmeyi düşünmüyor.

Yatırımcılar Berlusconi’nin içinde olacağı herhangi bir hükümetin görevi sona eren Başbakan Mario Monti’nin uyguladığı reformları sona erdirmesinden korkuyor. Monti’nin kemer sıkma politikaları Berlin’de övgüyle karşılanmıştı.

Merkel’in partisinden milletvekilleri Berlusconi’nin dönüşünün getireceği riskler konusunda sözcüsünden daha açık konuşuyor.

Merkel’in bütçe uzmanlarından Norbert Barthle, Berlusconi seçimi kazanırsa reformların tehlikeye gireceğini söyledi. Barthle, İtalya’da ekonomik istikrarın bozulmasının Euro için ciddi sonuçlar yaratabileceğini vurguladı.

İtalya’da Merkel borç krizine düşen AB ortaklarını kemer sıkma politikaları uygulamaya zorlaması sevilmiyor. İtalyan medyası bazen Merkel’i bir Nazi gibi gösterirken Berlusconi de 2011’de hükümetinin çöküşünden Alman başbakanını sorumlu tutuyor.

Ekim 2011’de Brüksel’deki bir toplantıda Berlusconi’nin kendilerine güven verip vermediği sorulan Merkel ve dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy birbirlerine gülümsemekle yetinmişti. Berlusconi’nin birkaç hafta içinde başbakanlıktan ayrılmak zorunda kalması ve yerine ekonomist Mario Monti ‘nin geçmesinden bu gülümseme sorumlu tutulmuştu.
XS
SM
MD
LG