Erişilebilirlik

Berlin'de Terör Eylemi Planladıkları Gerekçesiyle 2 Kişi Tutuklandı


Berlin'de Terör Eylemi Planladıkları Gerekçesiyle 2 Kişi Tutuklandı
Berlin'de Terör Eylemi Planladıkları Gerekçesiyle 2 Kişi Tutuklandı

Almanya'nın başkenti Berlin'de iki kişinin terör eylemi planlanamak şüphesiyle tutukladıkları açıklandı. Berlin polisinden bir yetkili, 24 yaşındaki Lübnan kökenli bir Alman vatandaşı ve 28 yaşındaki bir Filistinlinin ihbar üzerine aylardır yakın izlenmeye alındıklarını ve eylem hazırlığı içinde oldukları yolundaki bulgulardan sonra bugün bir operasyonla tutuklandıkları açıkladı.

Federal Savcı, iki zanlının 'devlete karşı büyük bir şiddet eylemi hazırlamak' suçundan tutuklandıklarını duyurdu. Polis yetkilisi Berlin ve Baden-Württenberg eyaletlerinde yerleşik kimyasal madde satan iki ayrı firmanın ilkbahar aylarında güvenlik birimlerine başvurarak, söz konusu zanlıların büyük miktarda amonyum nitrat içeren soğutucu pad ısmarladıklarını ve bunun patlayıcı ve bomba yapımında kullanılması nedeniyle zanlılarının izlenmeye başlandığını açıkladı.

230 özel güvenlik komandosu ve polisin katıldığı operasyon kapsamında Türk ve diğer Müslüman göçmenlerin yoğunlukla yaşadıkları Kreuzberg ve Neukölln semtlerinde bulunan bazı konutların yanı sıra daha çok Filistinli Müslümanların gittiği bir caminin de arandığını duyuran sözcü, tutuklanan zanlıların sık sık söz konusu camide gecelediklerinin tespit edildiğini, ancak cami ile ilgili ayrı bir soruşturma planlanmadığını bildirdi. Zanlıların somut bir hedefe yönelik planlarının olup olmadığı konusunda ise şimdilik bir açıklama yapılmadı.

İki terör zanlısının tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyonun 11 Eylül’ün onuncu yıldönümüne çok az bir süre kala düzenlenmesi dikkati çekerken, güvenlik uzmanları söz konusu operasyonun Papa 16. Benedikt’in Berlin'e iki hafta sonra düzenleyeceği ziyaretle de bağlantısı olabileceğini öne sürdüler.

Alman istihbarat birimleri geçen yıl Aralık ayında, el Kaide terör örgütü ve örgütle bağlantılı radikal İslamcı terörist grupların Almanya’yı hedef alan eylem hazırlığında olduğunu bildirmiş, ardından ülke genelinde güvenlik önlemleri artırılmıştı. Geçtiğimiz Mart ayında ise Frankfurt Havaalanı’nda Kosova kökenli radikal bir İslamcının, İngiltere’den Frankfurt’a gelen bir grup Amerikan askerine ateş açması sonucunda 2 asker hayatını kaybetmiş, iki asker de ağır yaralanmıştı.

Alman İçişleri Bakanlığı ise bu hafta başında ülkedeki terör tehdidi uyarısı çerçevesinde en az 128 terör zanlısının izlediğini ve ülkede yaklaşık bin 'olası İslamcı terörist' bulunduğunu tahmin ettiklerini duyurdu. Bugün Berlin'de tutuklanan iki zanlının istihbarat birimlerince izlenen kişiler ile bir bağlantısı olup olmadığının ise henüz kesinlik kazanmadığı kaydedildi.

XS
SM
MD
LG