Erişilebilirlik

Berlusconi Mülteci Akınına Uğrayan Adayı Ziyaret Etti


Tunus'taki olaylardan kaçan mülteci, İtalyan polisinin yardımıyla Lampedusa adasına götürülüyor

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Kuzay Afrika’dan mülteci akınına uğrayan Lampedusa adasını ziyaret etti.

Akdeniz’de, Kuzey Afrika kıyılarına sadece birkaç yüz kilometre uzakta bulunan adada, şu anda, çoğu Tunus ve Libya’dan olmak üzere 6 bin mülteci bulunuyor.

Ada sakinlerine hitap eden Berlusconi, yabancıların, önümüzdeki günlerde 6 gemiyle Sicilya ve İtalya’daki mülteci tesislerine nakledileceğini söyledi.

Adada Tunus ve Libyalılar’ın yanı sıra, çalışmaya gittikleri Libya’dan kaçan çok sayıda Somali ve Eritreli genç de bulunuyor. Sayıları mültecilerden daha az olan Lampedusalılar, adanın sınırlı alt yapı tesislerinin bu kadar insanı kaldıramadığından şikâyet ediyor.

Bu arada Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Paris hükümetinin, İtalya’daki Tunuslu mültecilerin Fransa’ya girmelerine izin vermemesini eleştirdi.

Bakan, sınırdan geri çevrilen Tunuslular’ın çoğunun Fransızca bildiğini ve Fransa’da akrabaları bulunduğunu savundu ve AB’nin mültecilere gerekli yardımı yapmadığını ileri sürdü.

AB, mülteci geri göndermesi için Roma hükümetine 25 milyon Dolar’lık ödenek sağlamıştı.

Öte yandan BM Mülteciler Dairesi, son günlerde 2 bin kişinin daha İtalya’ya ulaşma umuduyla Libya’dan kaçtığını duyurdu.

XS
SM
MD
LG