Erişilebilirlik

Bernie Sanders'dan Sürpriz Önseçim Zaferi


Bernie Sanders dün gece Michigan'da seçmenleriyle bir araya geldi.

Amerika’da dün yapılan önseçimlerde Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Donald Trump konumunu güçlendirirken, Demokrat Parti aday adaylarından Bernie Sanders, sürpriz bir zafere imza attı.

Vermont Senatörü Sanders, Amerika’nın sanayi eyaleti Michigan'da önseçimleri kazandı. Kamuoyu yoklamaları eyalette Hillary Clinton’u önde göstermesine rağmen yüzde 50 oy alan Sanders, önseçimleri kıl payı farkla kazandı.

Öte yandan Hillary Clinton, Mississippi eyaletinde kolaylıkla galip geldi.

Michigan zaferinin ardından konuşan Bernie Sanders, savunduğu siyasi devrimin tüm ülkede destek bulduğunu söylerken, önseçimlerin yapılmadığı eyaletlerde kampanyasının hala güçlü olduğunu savundu.

Bernie Sanders'dan Sürpriz Önseçim Zaferi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Bernie Sanders’ın Amerika’daki en büyük desteği gençler. Ancak, normalde azınlık grupların desteğini almakta güçlük çeken Sanders, kozmopolit yapıya sahip Michigan’da şansını döndürebilmişe benziyor.

Hillary Clinton, Ohio’nun Cleveland kentinde yaptığı konuşmada Bernie Sanders’la rekabet tarzını övdü, Cumhuriyetçi Parti adaylarının aksine seviyeli rekabet sürdürdüklerine işaret etti. Clinton, “Başkanlık mücadelesi, hakaret yağdırmaktan değil, Amerikan halkı için sonuç yaratmaktan geçer” diye konuştu.

Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton hala Demokrat Parti'nin favori adayı
Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton hala Demokrat Parti'nin favori adayı

Her şey delege sayısında bitiyor

Adaylığın yeterli delege sayısına sahip olmaktan geçtiği önseçim yarışında, Demokrat Parti liderliği, özellikle 450’nin üzerinde süper delegenin desteğine sahip Hillary Clinton’da. Demokrat Parti’nin üst düzey yetkililerinden oluşan süper delegeler aday tercihlerinde kişisel karar alma yetkisine sahip. Ayrıca Bernie Sanders Michigan’ı alsa dahi, iki aday bu eyalette neredeyse eşite yakın delege topladı. Clinton ayrıca dün Mississippi’deki delegelerin çoğunu da kazandı.

Uzmanlar Sanders’ın gerçekten kazanmaya başlaması için önseçimlerde Clinton’la arasında en az yüzde 20 fark bulunması gerektiğine işaret ediyor. Demokrat Parti aday adaylarının Başkan adaylığını kazanması için Temmuz ayındaki parti kurultayına kadar en az 2382 delege, Cumhuriyetçi Parti aday adaylarının da en az 1237 delge toplaması gerekiyor.

Benzer sorunu Cumhuriyetçi Parti’nin dördüncü adayı Ohio Valisi John Kasich de yaşıyor. Michigan’da Ted Cruz’un ardından üçüncü gelen Kasich’in umudu gelecek hafta (15 Mart’ta) yapılacak Ohio önseçimleri. Kasich kendi eyaletinden oldukça umutlu. Ayrıca bu eyalet de Florida gibi kazanan adayın tüm delegeleri toplayabildiği bir eyalet.

15 Mart’ta Florida, Ohio, Illinois gibi büyük eyaletlerde önseçimler yapılacak.

Donald Trump
Donald Trump

Cumhuriyetçi liderlerin karşı kampanyalarına rağmen Trump önde

Cumhuriyetçi Parti dün dört eyalette önseçim yaptı. Michigan, Mississippi ve Hawaii eyaletlerini emlak milyarderi Donald Trump alırken, Idaho eyaletini Texas Senatörü Ted Cruz aldı.

Cumhuriyetçi Parti’nin bir diğer adayı olan Florida Senatörü Marco Rubio, Michigan ve Mississippi’de sonuncu geldi. Rubio da Kasich gibi, 15 Mart’ta kendi eyaleti Florida’dan umutlu. Florida’da önseçimleri kazanacak aday, buradaki tüm 99 delegeyi toplayabiliyor. Rubio’nun Florida’yı alamaması durumunda yarışı bırakabileceği yorumları yapılıyor.

Donald Trump’ın ilerleyişini durdurabilmek için yoğun çaba gösteren Cumhuriyetçi Parti liderleri, siyasi tecrübeden yoksun New Yorklu emlakçının parti adaylığını alması durumunda Kasım seçimlerini Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’a kaybetmesinden korkuyor. Trump karşıtı bir dizi kuruluş, Florida ve Illinois eyaletlerinde milyonlarca dolar dökerek karşı kampanya yürütüyor.

Ancak Trump’ın dünkü önseçim galibiyetleri, bu çabaları boşa çıkaracağa benziyor.

“Bu akşam iyi oynayan Donald Trump’tı” diye konuşan Trump, anketlerde birinci olarak göründüğü Florida’yı da alacağını iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG