Erişilebilirlik

Beyaz Saray: “Başkan Biden Türkiye’ye F-16 tedarikine destek veriyor, bu durum değişmedi”


NSC Coordinator for Strategic Communications Kirby answers questions during the daily press briefing at the White House in Washington

WASHINGTON - ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yeni dönemdeki ilk telefon görüşmesinin ardından gözler bir sonraki temasta.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, iki taraf arasında bir sonraki görüşmeye ilişkin yeni bir bilgi olmadığını ifade etti.

Başkan Biden Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Pazartesi günü yaptığı telefon görüşmesinin ardından, Erdoğan’ın görüşmede F-16 satışını, kendisinin de İsveç’in NATO üyeliği konusunu gündeme getirdiğini belirtmiş ve önümüzdeki hafta konunun yine ele alınacağını söylemişti.

Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında Türkiye’ye olası F-16 satışı ve İsveç’in NATO’ya katılımına onay beklentisi de gündeme geldi.

John Kirby, Biden yönetiminden diğer yetkililerin dünkü açıklamalarına benzer şekilde, iki konu arasında bağlantı olmadığını söyledi.

Başkan Biden’ın Türkiye’ye F-16 tedarikine ve Hava Kuvvetleri’nin modernizasyonuna destek verdiğini ve bu durumun değişmediğini vurgulayan Kirby, “F-16 tedariki Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylayıp onaylamamasıyla bağlantılı değil. İsveç’i NATO müttefiki olarak görmek istiyoruz. Ancak F-16 tedariki ve İsveç’in NATO’ya katılımının onaylanması arasında bir bağlantı olduğu izlenimi vermek yanlış olur” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da dün İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile görüşmesinin ardından yaptığı ortak basın toplantısında, iki konu arasında Biden yönetiminin değil ancak bazı Kongre üyelerinin bağlantı kurduğunu belirtmişti.

Blinken her iki konuda da ilerleme sağlanmasının ABD’nin çıkarına olduğunu kaydetmişti.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean Pierre de dünkü basın toplantısında, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamasının F-16 satışı için bir koşul olmadığını söylemiş ve Kongre’nin silah satışı konularında söz sahibi olduğunu hatırlatmıştı.

XS
SM
MD
LG