Erişilebilirlik

Beyaz Saray: “Biden Parkinson tedavisi görmüyor”


New York Times sekiz ay içinde Parkinson uzmanı bir doktorun Beyaz Saray’ı sekiz kez ziyaret ettiğini iddia etti. Beyaz Saray ise Başkan Biden’ın üç kez nöroloğa göründüğünü ve Parkinson tedavisi görmediğini belirtti.
New York Times sekiz ay içinde Parkinson uzmanı bir doktorun Beyaz Saray’ı sekiz kez ziyaret ettiğini iddia etti. Beyaz Saray ise Başkan Biden’ın üç kez nöroloğa göründüğünü ve Parkinson tedavisi görmediğini belirtti.

New York Times son sekiz ay içinde Parkinson uzmanı bir doktorun Beyaz Saray’ı sekiz kez ziyaret ettiğini iddia etti. Beyaz Saray ise Başkan Biden’ın üç kez nöroloğa göründüğünü ve doktorun Biden’ın Parkinson hastalığı için bir kez daha değerlendirilmesine gerek görmediğini belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Başkan Biden’ın her yıl muayene olduğunda nöroloğa göründüğünü ve Parkinson tedavisi görmediğini söyledi.

Şubat ayında kamuoyuna da açıklanan son doktor raporuna göre Biden’da Parkinson ya da felç gibi sinir sistemi hastalıkları bulunduğuna ilişkin bir bulguya rastlanmadığını belirtti.

New York Times bugünkü haberinde Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’nden Parkinson uzmanı bir doktorun son sekiz ay içinde sekiz kez Beyaz Saray’ı ziyaret ettiğini ve resmi ziyaretçi kayıtlarına göre en az bir kez de Başkan Biden’ın doktoruyla görüştüğünü yazmıştı.

Gazetenin haberinde bu uzmanın nörolog Dr. Kevin Cannard olduğu ve hareket bozuklukları alanında uzman olan doktorun son dönemde Parkinson konusunda bir makale yayınladığı belirtilmişti. Benzer iddiaları içeren bir haber CNN'in ve ABC'nin internet sitelerinde de yer aldı.

Beyaz Saray sözcüsü New York Times'ın haberinde yer verdiği doktorların ve uzmanların adlarını güvenlik sebebiyle doğrulamaktan kaçındı. Bunun üzerine basın toplantısında sözcü Karine Jean-Pierre ve bir gazeteci arasında karşılıklı atışma yaşandı.

Sözcü Jean Pierre güvenlik ve gizlilik ilkesi sebebiyle New York Times’ın haberinde adı geçen doktorların isimlerini doğrulamayacağını yineledi.

Beyaz Saray sözcüsü, “Beni ne kadar zorlarsanız zorlayın, bana ne kadar kızarsanız kızın isim vermeyeceğim” dedi.

New York Times’ın haberine göre Dr. Cannard’dan da konuya ilişkin bir açıklama ya da yorum gelmedi.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG