Erişilebilirlik

Beyaz Saray’ın Corona Krizi Yönetimi Mercek Altında


Corona virüsünü dünya çapında kontrol altına alma çabaları sürerken, ABD’de Trump yönetimi salgınla mücadelede gerekli adımların atıldığı konusunda Amerikan kamuoyuna güvence vermeye çalışıyor. Yetkililer kalabalık toplantılardan, gemi seyahatlerinden ve hava yoluyla seyahatten kaçınılması çağrısında bulundu.

Küresel bir tehdide dönüşen Corona virüsünü hafife almakla eleştirilen ABD Başkanı Trump Maliye Bakanı Steven Mnuchin’in de aralarında bulunduğu ekonomi danışmanlarıyla salgının ekonomiye olası etkilerini ele almak için bir araya geliyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir yetkili, ücretli hastalık izni gibi seçeneklerin gündemde olduğunu kaydetti. Yetkili, Senato Mali İşler Komisyonu Başkanı’nın salgının etkilerini azaltmak için vergi indirimi gibi seçenekleri gözden geçirdiğini belirtti.

Florida eyaleti sağlık bakanlığı da Corona virüsünün en çok etkilediği ülkelerden dönen kişilerin 14 gün boyunca kendilerini tecrit etmeleri gerektiğini açıkladı. Çin, İran, Güney Kore, İtalya bu ülkeler arasında sayıldı. Virüsün etkilediği diğer ülkelerden ve gemi yolculuğundan dönen kişilere de sağlık durumlarını dikkatli bir şekilde takip etmeleri ve çevreyle etkileşim ve temaslarını da iki hafta boyunca kısıtlamaları istendi.

ABD genelinde en az 34 eyalete yayılan Corona virüsü vakalarının sayısı 566’ya yükseldi. Virüs kaynaklı can kaybı ise 22.

Corona salgınının küresel ekonomiyi resesyona sürükleyeceği endişesi sebebiyle yoğun satışların olduğu ABD borsaları Pazartesi günü sert düşüş yaşadı. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri yüzde 7 değer kaybetti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi borsada yaşanan sert düşüşün yatırımcıların, Trump yönetiminin Corona kriziyle mücadele planına güvenmediğini gösterdiğini savundu. ABD borsalarındaki seyrin başkanlık döneminde sağladığı ekonomik başarıya sık sık örnek gösteren Donald Trump, paylaştığı bir Twitter mesajında medya ve Demokratları Corona salgınını abartmakla suçladı.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, üniversitelere yurt dışında okuyan öğrencilerine ABD’ye dönmeleri ve seyahat planlarını iptal ya da ertelemelerini tavsiye etti.

New Jersey’deki Princeton Üniversitesi bahar tatilinin hemen ardından, kampüsteki ders ve toplantı sayısının azaltılarak uzaktan eğitime geçileceğini açıkladı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Başkanı Anthony Fauci, özellikle kronik hastalığı olanlara sosyal toplantılar, seyahat gemileri ya da uçak yolculuklarından uzak durma çağrısında bulundu.

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG