Erişilebilirlik

Beyaz Saray’dan ‘Lübnan’ın Egemenlik Hakkına Saygı’ Çağrısı


Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ‘tüm ülkeler ve taraflar, Lübnan’ın egemenliğine, bağımsızlığına ve anayasal süreçlerine saygı çağrısında bulunuyoruz’ dendi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: ‘Böyle hassas bir zamanda, Amerika, Lübnan’ın içindeki milis ya da diğer yabancı güçlerin Lübnan’ın istikrarını tehdit etmek, Lübnan’ın hükümet kurumlarını göz ardı etmek veya Lübnan’ı bölgede diğer ülkeleri tehdit etmek için kullanma çabalarını kabul etmiyor.’

Beyaz Saray ayrıca, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin uzun yıllardır Lübnan kurumlarını güçlendirmek, terörle mücadele ve mültecilerin korunması konularında Amerika’nın güvenilir bir partneri olduğu söyledi. Açıklamada ‘Lübnan Askeri Güçleri ve diğer devlet güvenlik birimlerinin, ülkedeki tek meşru güvenlik yetkisili olduğu’ da belirtildi.

Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Amerika’nın Lübnan’ın istikrarını tehdit edecek herhangi bir adıma karşı çıktığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Tillerson yaptığı yazılı açıklamada da, diğer ülkeler ve grupları Lübnan’ı Ortadoğu’da daha büyük ölçekli bir vekalet savaşının aracı olarak kullanmamaları yönünde uyardı.

Lübnan’da faaliyet gösteren İran destekli Şii hareketi Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, Riyad’ın Lübnan’da istikrarsızlık yaratmak için Başbakan Saad Hariri’yi gözaltında tuttuğu ve istifaya zorladığı suçlamalarını yineledi.

Nasrallah ayrıca Suudi Arabistan’ın İsrail’i Lübnan’a saldırması için teşvik ettiğini de iddialarına ekledi ve İsrail’i Lübnan’ın içinde olduğu durumu olası bir saldırıya zemin olarak kullanmaması konusunda uyardı.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG