Erişilebilirlik

Beyaz Saray Genel Sekreterinden Trump’a Duygulu Savunma


Başkan Donald Trump’ın Nijer’de hayatını kaybeden Amerikan askerinin eşine taziye telefonunda söyledikleri konusundaki tartışmalar sürüyor.

Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly, Demokrat Kongre üyesi Federica Wilson’ın görüşmeye kulak kabartması ve bunu Trump’a karşı kullanmasından “Şaşkına döndüğünü ve kalbinin kırıldığını” söyledi.

Wilson, Çavuş La David Johnson’ın cenazesini karşılamak üzere Miami Uluslararası Havaalanı’na giderken askerin eşi Myeshia Johnson’la Trump’ın telefon konuşmasını duyduğunu, Trump’ın görüşmede, “(Orduya yazılırken) Aldığı riski biliyordu ama tahmin ediyorum yine de üzücü” diyerek acılı kadını rencide ettiğini öne sürmüştü.

Kendisi de Afganistan savaşında oğlunu kaybeden Kelly ise bugün Beyaz Saray’da kameralar karşısına geçerek, duygulu bir tonla Trump’ı savundu.

Trump’ın Nijer’de hayatını kaybeden dört Amerikan askerinin ailelerini arayarak “cesur” bir karar aldığını belirten Kelly, sabah işe gelip Kongre üyesi Wilson’ın açıklamalarını gördüğünde ise şaşkına döndüğünü kaydetti.

“Bu telefon görüşmesini yapmanın mükemmel bir yolu yok” diyen Kelly, Başkan Trump’ın görüşmede söylediklerinin, oğlu Afganistan’da yaşamını yitirdikten sonra kendisine söylenenlere benzediğini anlattı. Kelly, oğlu için o zaman şimdiki Genelkurmay Başkanı Joe Dunford’ın kendisini aradığını ve “Öldüğü zaman tam yapmak istediği işi yapıyordu. (Orduya) Yazıldığında aldığı riski biliyordu. Öldüğünde etrafında bu dünyadaki en iyi insanlar vardı, arkadaşları” dediğini aktardı. Kelly, “Başkanın dün bu dört aileye söylemeye çalıştığı da buydu” dedi.

Kelly, askerlerin ölümünden sonra yapılan görüşmelerin “kutsal” olduğunu ve bu anların siyasileştirilmemesinin önemini vurgulayarak, dün bu ilkenin “Kongre üyesinin bencilce davranışıyla ciddi biçimde aşındığını” belirtti.

Oğlu Robert 7 yıl önce Afganistan’da öldüğünde, bir önceki başkan Barack Obama’nın da kendisini aramadığını doğrulayan Kelly, ancak bundan dolayı eski başkanı suçlamadığını, bütün başkanların aramayı tercih etmediğini ama mektup yazdıklarını anlattı. Hatta Trump’a da bu tür görüşmeleri yapmamasını tavsiye ettiğini söyleyen Kelly, “Ona şöyle dedim; ‘Bu aileler üzerindeki yükü hafifletmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok’” diye konuştu.

Bu arada Nijer’de Amerikan askerlerinin nasıl öldüğüyle ilgili tartışmalar da devam ediyor. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, olayla ilgili tüm doğru detaylara sahip olmadıklarını belirterek, olayla ilgili soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Mattis, soruşturma tamamlanır tamamlanmaz detayları paylaşacaklarını kaydetti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG