Erişilebilirlik

Beyaz Saray Güvenlik Soruşturmaları Sorgulanıyor


Trump'ın bu yılın başında şahsen araya girerek Beyaz Saray eski Genel Sekreteri John Kelly'nin tavsiyesinin aksine damadı Jared Kushner'a güvenlik izni verilmesini sağladığı ortaya çıkmıştı.

Bir Beyaz Saray çalışanı, Kongre'ye, Trump Yönetimi'nden üst düzey bazı yetkililerin, güvenlik taramalarında ortaya çıkan bir takım sakıncalar nedeniyle gizli belgelere erişim sağlaması reddedilen en az 25 kişiye güvenlik soruşturmasından geçiş izni verdiğini bildirdi.

Tricia Newbold adlı Beyaz Saray çalışanı, güvenlik uzmanlarının, aralarında halen görevde bulunan iki Beyaz Saray yetkilisi, sözleşmeli elemanlar ve Donald Trump'ın makamında görev yapan yardımcılar dahil bazı kişilerin güvenlik soruşturmasının reddedilmesine rağmen bu kişilere izin çıkarıldığını söyledi.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili başkanların dönemlerinde toplam 18 yıldır güvenlik soruşturma süreçlerini değerlendiren Newbold, geçen ay Temsilciler Meclisi Denetim ve Reform Komisyonu'na, Trump'ın reddedilen güvenlik kimlik kartı başvurularını bir başkan olarak geçersiz kılma yetkisi olduğunu, ancak bu kişilere güvenlik geçiş izni verilmesinin ”ulusal güvenliğin çıkarına olmayan bir durum oluşturduğunu” bildirdi.

Temsilciler Meclisi Denetim ve Reform Komisyonu Başkanı Elijah Cummings, Newbold'un, üst düzey Trump yönetimi yetkilileri tarafından güvenlik soruşturması onaylanmadan geçiş verilen kişilerin başvurularının, ”yabancı etkiler, çıkar çatışması, kişisel davranış biçimine ilişkin kaygılar, mali sorunlar, uyuşturucu kullanımı ve suç teşkil eden davranışlar” gibi ciddi sakıncalı durumlar nedeniyle reddedildiğini söylediğini kaydetti.

Newbold, bu yılın başında, başvuruları reddedilen kişilere ilişkin kararların geri çevrilmesi karşısında rahatsızlığını dile getirdikten sonra 14 günlüğüne zorunlu ücretsiz izne çıkarıldığını, şimdi de bu meseleyi açığa çıkarması nedeniyle işinin başına dönmeye korktuğunu söyledi.

Newbold, meseleyi soruşturan yetkililere, ”İşe dönmeye korkuyorum. Niyetim, çalıştığım kurumun doğruluk ve dürüstlüğünü yeniden tesis etmek. Ancak bunun böyle algılanmayacağını biliyorum,” diye ifade verdi.

”Önümüzdeki meselelerin ulusal güvenliği tehdit edeceğini bile bile harekete geçmeyerek kendime, ülkeme ya da çocuklarıma iyilik yapmayacağımı biliyordum,” diyen Newbold, bu nedenle konuşma kararı aldığını söyledi.

Temsilciler Meclisi Denetim ve Reform Komisyonu Başkanı Elijah Cummings
Temsilciler Meclisi Denetim ve Reform Komisyonu Başkanı Elijah Cummings

Temsilciler Meclisi Denetim ve Reform Komisyonu Başkanı Elijah Cummings, Newbold'un açıklamalarına dayanarak soruşturmacılara verdiği raporda güvenlik uzmanlarının aksi yöndeki tavsiyelerine rağmen güvenlik geçiş izni verilen kişilerin kim olduklarını söylemedi. Ancak komisyon, Trump'ın kızı Ivanka, damadı Jared Kushner ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a verilen gizli belgelere erişim ve güvenlik geçiş izninin değerlendirmeye tabi tutulacağını kaydetti.

Trump'ın bu yılın başında şahsen araya girerek Beyaz Saray eski Genel Sekreteri John Kelly'nin tavsiyesinin aksine damadı Jared Kushner'a güvenlik izni verilmesini sağladığı ortaya çıkmıştı. Haberlere göre John Kelly, Trump'ın damadı için müdahalede bulunması ve talimat vermesi karşısında son derece rahatsız olduğunu tuttuğu notlarda dile getirmişti.

Fox Haber televizyon kanalında konuşan Jared Kushner, Beyaz Saray'daki güvenlik izin süreci hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak kendisinin kurallara uyduğunu söyledi.

Beyaz Saray eski Personel Müdürü Rob Porter, Beyaz Saray eski Genel Sekreteri John Kelly ve Başkan Trump'ın üst düzey danışmanı ve damadı Jared Kushner iki yıl önce çekilen fotoğrafta
Beyaz Saray eski Personel Müdürü Rob Porter, Beyaz Saray eski Genel Sekreteri John Kelly ve Başkan Trump'ın üst düzey danışmanı ve damadı Jared Kushner iki yıl önce çekilen fotoğrafta

Kushner, ”Hükümet Etik Dairesi'ne tüm varlıklarımı bildirdim. Bana hangi kurallar doğrultusunda hareket etmem gerektiğini söylediler. Biz de bu kuralları takip ettik,” dedi.

Temsilciler Meclisi Denetim ve Reform Komisyonu Başkanı Elijah Cummings, Beyaz Saray avukatlarından Pat Cipollone'a gönderdiği mektupta, Beyaz Saray'a işbirliği yapması için her türlü imkanı tanıdığını, ancak Beyaz Saray'ın bunu reddettiğini yazdı. Cummings, mektubunda, ”Yaptıklarınız, komisyonun anayasal sorumluluklarını yerine getirmesi için gereken verileri elde etmesini engelliyor,” ifadelerine yer verdi.

Cummings ayrıca komisyonun Tricia Newbold'un üstü olan ve şu anda Savunma Bakanlığı'nda görev yapan Carl Kline'ın ifadeye çağrılıp çağrılmayacağını oylayacaklarını söyledi. Cummings ayrıca Beyaz Saray'da halen görev yapan ya da geçmişte görev yapmış beş kişiyi daha ifade vermeye davet etmeyi planlıyor.

Komisyonun en üst düzey Cumhuriyetçi üyesi Jim Jordan ise Cummings'in ”Başkan'a yönelik partizan bir saldırı”ya giriştiğini ve soruşturmayı, ”kendini kamu hizmetine adamış kişilerin şahsi verilerini içeren dosyalar arasında eşinmek için bahane olarak kullandığını” söyledi.

Beyaz Saray bu konuda açıklama yapmadı.

XS
SM
MD
LG