Erişilebilirlik

Beyaz Saray: “Hamas Gazze’de çatışma sonrası denklemin parçası olamaz”


İsrail ordusu tarafından basınla paylaşılan fotoğrafta İsrail askerleri Gazze'nin kuzeyindeki operasyon sırasında görülüyor, 7 Kasım 2023.
İsrail ordusu tarafından basınla paylaşılan fotoğrafta İsrail askerleri Gazze'nin kuzeyindeki operasyon sırasında görülüyor, 7 Kasım 2023.

WASHINGTON - İsrail’in Hamas’ın yönetimindeki Gazze’ye operasyonun ardından bölgenin akıbeti tartışılıyor. Beyaz Saray Gazze’nin İsrail güçleri tarafından geçmişte olduğu gibi yeniden işgal edilmesinin doğru bir adım olmayacağını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcülerinden John Kirby, çatışma sonrası Gazze’deki duruma ilişkin İsrail ile yoğun şekilde görüştüklerini belirtti.

Beyaz Saray’da düzenlenen günlük basın toplantısında John Kirby’ye, çatışma sonrası Gazze konusunda İsrail ve ABD arasında görüş farklılığının olup olmadığına ilişkin bir soru yöneltildi.

Başkan Joe Biden’ın Gazze’nin yeniden İsrail tarafından işgal edilmesinin doğru bir adım olmayacağı görüşünü koruduğunu söyleyen Kirby, “Hamas bu denklemin bir parçası olamaz. 6 Ekim’e dönemeyiz” dedi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABC kanalına verdiği röportajda, Hamas’la savaşın ardından İsrail’in Gazze’de süresiz şekilde genel güvenlik sorumluluğunu alacağını söylemiş; “Bu güvenlik sorumluluğu bizde olmadığında Hamas terörünün hayal edemediğimiz bir boyutta patladığını gördük” ifadelerini kullanmıştı.

Gazze’nin “Hamas yöntemini sürdürmek istemeyenler tarafından yönetilmesi gerektiğini” belirten ancak ayrıntı vermeyen Netanyahu’nun sözleri, İsrail’in Gazze’de belirli bir düzey kontrolü korumak istediğine ilişkin bir işaret olarak yorumlandı.

İsrail, Filistinliler’in gelecekte kurulacak bir devlet için talep ettikleri topraklar olan Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü 1967’deki savaşta ele geçirmiş, 2005’te Gazze’den çekilmişti. Bir yıl sonra da Hamas Gazze'de Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’a bağlı güçlerden yönetimi almıştı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da bugün düzenlediği basın toplantısında savaşın ardından Gazze'yi kimin yöneteceğine ilişkin soruya verdiği yanıtta, "Kimin yönetmeyeceğini söyleyebilirim. Hamas yönetmeyecek, İsrail yönetmeyecek. Geri kalan her şey olasılıklar dahilinde" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vadent Patel, Filistinliler’in Gazze dışına zorla yeniden yerleştirilmesini desteklemediklerini ve bunun Washington’ın amaçladığı bir şey olmadığını ve masada olmadığını belirtti.

Vadent Patel düzenlediği günlük basın toplantısında İsrail Başbakanı Netanyahu’nun bu sözlerinin sorulması üzerine, ABD’nin Gazze’nin İsrail güçleri tarafından yeniden işgal edilmesine de karşı olduklarını kaydetti.

Kirby: “Hamas’ın İsrail halkına karşı soykırımcı niyetleri var”

Beyaz Saray’daki basın toplantısında Gazze’deki sivil nüfusun saldırılarda hedef olduğu eleştirileri de gündeme geldi. Kirby, “Soykırım sözcüğünün sağda solda söylendiğini görüyorum. Asıl Hamas’ın İsrail halkına karşı soykırıma varan niyetleri var. İsrail’in haritadan silindiğini görmek istiyorlar. Bunu açıkça söylediler” ifadelerini kullandı.

İsrail ve ABD’nin iki dost ülke olduğunu ve her konuda hemfikir olmak zorunda olmadığını belirten John Kirby, “Dost ve ortak ülkeleri eleştirmekten asla çekinmedik, bunu yapmaya devam edeceğiz. En iyi diplomasinin ve diplomaside ilerlemenin bu eleştirileri kapalı kapılar ardında ve gözden uzak şekilde dile getirilmesinden geçtiğine de inanıyoruz. İyi dostlarımızla bu tür zor görüşmeleri bu şekilde yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Daha fazla sayıda ABD vatandaşının Gazze’den ayrılması için İsrail ve Mısır’la çalışıyoruz”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, 400’den fazla ABD vatandaşı ve oturma-çalışma iznine sahip kişinin Gazze Şeridi’nden ayrıldığını ancak hala bölgede ABD vatandaşlarının kaldığını kaydetti.

Patel, Mısır ve İsrail ile daha fazla sayıda ABD vatandaşının ve aile fertlerinin güvenli bir şekilde ayrılmasının sağlanması için çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

John Kirby de Refah sınır kapısı üzerinden daha fazla sayıda ABD vatandaşının bugün ayrılmasının beklendiğini belirtti.

Forum

STÜDYO VOA

Biden’dan yakın zamanda “Gazze’de ateşkes olabilir” açıklaması – 27 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG