Erişilebilirlik

Beyaz Saray: “Hamas’ın ateşkes teklifine yanıtını değerlendiriyoruz”


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Salı günü gazetecilerle düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Hamas’ın yanıtının ulaştığını doğruladı ve yanıtı değerlendirdiklerini söyledi.
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Salı günü gazetecilerle düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Hamas’ın yanıtının ulaştığını doğruladı ve yanıtı değerlendirdiklerini söyledi.

Hamas ayrıntılarını ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı Gazze için ateşkes planına yanıtını, arabulucu ülkeler Mısır ve Katar’a ilettiğini açıkladı. Beyaz Saray, yanıtı değerlendirdiklerini belirtti.

Reuters haber ajansına göre, Mısır ve Katar hükümetleri, Hamas ve İslami Cihat grubunun ateşkes teklifine yanıtının ellerine ulaştığını açıkladı; açıklamada yanıtın içeriği konusunda bir ayrıntı yer almadı.

Ajansa bilgi veren bir kaynak, Hamas’ın teklife yanıtında kalıcı ateşkes ve İsrail güçlerinin, Refah dahil olmak üzere Gazze Şeridi’nden çekilmesi konusunda yeni bir takvim teklif ettiğini söyledi.

Mısır ve Katar’dan ortak açıklama: “Anlaşmaya varılana kadar çabalar sürecek”

Reuters’a adını vermemek koşuluyla konuşan Hamas’tan bir yetkili ise, “Daha önceki duruşumuzu yineledik. Büyük boşluklar olduğunu düşünmüyoruz. Şimdi top İsrail tarafında” dedi.

Katar ve Mısır’ın dışişleri bakanlıkları yapılan ortak açıklamada, yanıtı incelediklerini ve anlaşmaya varılana kadar ABD ile birlikte arabuluculuk çabalarına devam edeceklerini vurguladı.

Yahya Sinwar anlaşmaya onay verdi mi?

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Salı günü gazetecilerle düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Hamas’ın yanıtının ulaştığını doğruladı ve yanıtı değerlendirdiklerini söyledi.

Yahya Sinwar
Yahya Sinwar

Kirby, Hamas’ın askeri kanadının Gazze Şeridi’nde gizlendiği düşünülen lideri “Yahya Sinwar’ın anlaşmaya onay verdiği varsayımında” olduklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün yapılan oylamada, Gazze için üç aşamalı ateşkes öngören teklife destek veren bir karar tasarısını onaylamıştı. Metnini ABD’nin hazırladığı tasarı, taraflara anlaşmayı uygulamaları çağrısında bulunmuştu.

Hamas’ın yanıtını ilettiğine ilişkin haberler, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Mısır, Katar, İsrail ve Ürdün’ü de kapsayan yoğun diplomatik temaslarda bulunduğu bir zamana rastladı.

İsrail temaslarının ardından açıklama yapan Blinken, “Hamas’tan başka herkes anlaşmayı kabul etti. Hamas anlaşmayı kabul etmezse sorumluluk onun üzerinde olur” demişti.

Gazze’nin geleceği

Biden yönetimi yetkilileri, Gazze’nin savaştan sonraki geleceği konusunda da somut bir plan ortaya konulması gerektiğini vurgulamaya devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu hükümetinin bu konuda somut bir plan ortaya koymamasını gerekçe göstererek savaş kabinesinden istifa eden Benny Ganz ile de görüşmüştü.

Gazze saldırılar nedeniyle ağır hasar almış durumda.
Gazze saldırılar nedeniyle ağır hasar almış durumda.

Gazze’nin savaş sonrası güvenliği, yönetimi ve yeniden inşası konusunda bölgedeki ortaklarla istişare içinde olduklarını belirten Blinken, bu konudaki görüşmelerin devam edeceğini ve bölgenin geleceğine ilişkin planların ortaya konulmasının “zorunlu” olduğunu vurguladı.

ABD’den 404 milyon dolarlık insani yardım

Ürdün’de düzenlenen bağış konferansında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinli siviller için 404 milyon dolarlık insani yardım da açıkladı.

Blinken diğer bağışçı ülkelere de yardım ve destek çabalarını artırmaları çağrısında bulundu.

Gazze’de ateşkes başka gelişmelerin önünü açabilir mi?

Salı günü Amerikan Yahudi Komitesi Küresel Forumu’nda (AJC) düzenlenen bir etkinlikte konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden yönetiminin “Hamas’ın iktidarda olmadığı bir Gazze” görüşünün altını çizdi.

Sullivan, “Anlaşma sağlanır ve aşamalarını ilerletirsek terör platformu olmayan ve İsrail’e karşı 7 Ekim’dekine benzer bir saldırının düzenlenmeyeceği bir Gazze’nin önünü açabilecek geçici bir güvenlik mekanizması ortaya çıkabilir” dedi.

Jake Sullivan, Gazze’de ateşkesin sağlanmasının gerilimin tırmandığı Lübnan-İsrail sınırında sükunetin sağlanmasına da yardımcı olacağını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, bölgede ilk adım olarak ateşkesin sağlanmasının, savaşla sekteye uğrayan İsrail ve Suudi Arabistan arasındaki normalleşme çabalarının da önünü açabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan bugüne kadar kamuoyuna yönelik yaptığı açıklamalarda, ilişkilerin normalleşebilmesi için İsrail’in gelecekte kurulacak bir Filistin devletini kabul etmesi koşulunu ortaya koymuştu.

Jake Sullivan, masadaki ateşkes anlaşmasının Filistin devletine giden “güvenilir bir yolun” önünü açacağını belirtti; Biden yönetiminin Ortadoğu sorununda iki devletli çözüme bağlı kalmaya devam ettiğini de vurguladı.

Reuters’ın haberinden bir bölüm kullanılmıştır.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

Forum

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG