Erişilebilirlik

Beyaz Saray: “İsrail’in İran’a karşı kendini savunabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz”


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby Cuma günü basın mensuplarıyla yaptığı bilgilendirme toplantısında, sürekli irtibatta oldukları İsrail’in kendisini savunabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby Cuma günü basın mensuplarıyla yaptığı bilgilendirme toplantısında, sürekli irtibatta oldukları İsrail’in kendisini savunabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Ortadoğu ve Batı ülkeleri, İran’ın İsrail’e misilleme saldırı düzenlemesi beklentisiyle tedirgin. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, zamanlama ve istihbarat konusunda ayrıntı vermedi; “İsrail’in kendisini savunabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

John Kirby Cuma günü basın mensuplarıyla yaptığı bilgilendirme toplantısında, sürekli irtibatta oldukları İsrail’in kendisini savunabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Bölgedeki durumu yakından takip ettiklerini belirten Kirby, Başkan Joe Biden’ın ulusal güvenlik ekibi tarafından gün içinde birden fazla kez bilgilendirildiğini vurguladı.

Beyaz Saray: “İsrail’in İran’a karşı kendini savunabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

CBS News’a konuşan iki Amerikalı yetkili, İran’ın Cuma günü içinde İsrail’e saldırmasının beklendiği değerlendirmesini paylaşmıştı.

“ABD’nin kendi askeri imkanlarını değerlendirmemesi tedbirsizlik olur“

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırısı ve İsrail’in Gazze’ye harekat başlatmasının ardından ABD’nin Ortadoğu’daki üslerine yönelik saldırılar tırmanmıştı. ABD, bunun üzerine bölgedeki askeri varlığını arttırarak tedbirlerini yoğunlaştırmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İran’dan İsrail’e misilleme beklentisi gölgesinde, ABD’nin bölgede kendi askeri imkanlarının durumunu değerlendirmemesinin “tedbirsizlik” olacağını söyledi.

ABD basınında yer alan haberlere göre ABD Savunma Bakanlığı ilave bazı askeri varlıkları bölgeye kaydırıyor.

CNN'e konuşan bir Pentagon yetkilisi, İran'ın ya da onunla ağlantılı grupların İsrail'e misilleme saldırısı kapsamında ABD güçlerini hedef almasını beklemediklerini; ancak ihtiyaten ve olası bir hava savunması desteği için bu askeri kabiliyetin kaydırıldığını söyledi.

"İran seyir füzelerini hazır konuma getirdi"

CBS News’a konuşan Amerikalı yetkililer, İran’ın İsrail içindeki askeri hedeflere yönelik en az 100 insansız hava aracı ve çok sayıda seyir füzesiyle saldırı düzenlemesinin muhtemel olduğunu belirtti.

Yetkililer, İsrail’in kendisini bu boyutta bir saldırıya karşı savunmasının zor olabileceğini söyledi; ancak yine de İran’ın daha küçük çaplı bir saldırıyı tercih edebileceği olasılığını da yok saymadı.

İran’dan İsrail’e olası bir saldırının kapsamına ilişkin sorulara yanıt vermekten kaçınan John Kirby, ABD’nin İsrail’e desteğinin “sarsılmaz” olduğunu yineledi ve bu taahhüdü ciddiye aldıklarını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’deki vatandaşlarına seyahat uyarısı

Tahran ise İsrail’in Şam’daki büyükelçiliğine yönelik saldırının ardından tam olarak nasıl ve ne zaman karşılık vereceği konusunda hala net bir işaret vermiş değil.

ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını İsrail’deki büyük şehirlerin dışına seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Büyük şehirler, füze ve roketleri havada etkisiz hale getiren Demir Kubbe adlı füze savunma sistemi tarafından daha iyi korunuyor.

Savunma bakanları görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin da Perşembe akşamı İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile telefonda görüştü.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre, Austin görüşmede İran ve bağlantılı diğer gruplardan gelen tehditler karşısında, ABD’nin İsrail’in savunmasına ilişkin “sarsılmaz” desteğini iletti.

Açıklamada, “Bakan Austin, İran’dan gelecek saldırılara karşı İsrail’in savunulması konusunda ABD’nin tam desteğine güvenebileceği konusunda Bakan Gallant’a güvence verdi” ifadeleri kullanıldı.

CENTCOM Komutanı İsrail Savunma Bakanı ile biraraya geldi

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Erik Kurilla Cuma günü İsrail'de Savunma Bakanı Yoav Gallant ile biraraya geldi.

İsrail'in güneyindeki Aşdod yakınlarında bulunan Hatzor Hava Üssü'nde yapılan görüşmenin ardından İsrail Savunma Bakanı Gallant, CENTCOM Komutanı için "İsrail'in gerçek bir dostu" ifadesini kullandı ve ABD'nin İsrail'e desteği için teşekkür etti.

İsrail Savunma Bakanı, karada ve havada kendilerini savunmaya hazır olduklarını söyledi.

Şam’daki büyükelçiliğine yönelik saldırıda İran Kudüs Gücü’nden bir komutanın ve altı askeri yetkilinin öldürülmesi sonrası, Tahran’ın İsrail’e karşılık vereceği beklentisi bölgede gerilimi arttırdı.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Şam’daki saldırı ile ABD’nin bir ilgisi olmadığını İran’a ilettik. İran’ı saldırıyı bölgede gerilimi tırmandırmak ya da ABD personeline veya üslerine saldırmak için bahane olarak kullanmaması konusunda uyardık” demişti.

Perşembe günü İsrail’deki bir F-15 üssünü ziyaret eden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze dışında başka bölgelerde de senaryolara hazırlandıklarını söylemiş, “Bize zarar verene biz de zarar veririz. İsrail devletinin tüm güvenlik ihtiyaçlarını hem savunma hem de saldırı bakımından karşılamaya hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

Beyaz Saray: “Son birkaç gün içinde Gazze’ye bin yardım TIR'ı geçti”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

Forum

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG