Erişilebilirlik

Beyaz Saray’dan Netanyahu’ya tepki: “Açıklaması şaşırtıcı ve hayalkırıklığına uğratıcı”


Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun doğruları yansıtmadığını söylediği sözleri için “şaşırtıcı ve hayal kırıklığına uğratıcı” ifadelerini kullandı.
Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun doğruları yansıtmadığını söylediği sözleri için “şaşırtıcı ve hayal kırıklığına uğratıcı” ifadelerini kullandı.

ABD’yi silah ve mühimmat sevkiyatı konusunda eleştiren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya, Beyaz Saray’dan tepki geldi. Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Netanyahu’nun doğruları yansıtmadığını söylediği sözleri için “şaşırtıcı ve hayal kırıklığına uğratıcı” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail ziyareti sırasında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, kendisine son aylarda Washington’ın İsrail’e silah ve mühimmat sevkiyatı yapmamasının anlaşılamaz olduğunu söylediğini belirtmişti. İsrail Başbakanı, Blinken’ın gecikmelerin çözüme kavuşturulacağı konusunda güvence verdiğini iddia etmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Danışmanı John Kirby, Başkan Joe Biden’ın bu sözlere ne tepki verdiğine dair, Perşembe günü basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Böyle bir açıklamayı beklemediklerini ve Netanyahu’nun sözlerine ilişkin duyulan memnuniyetsizliğin ve hayalkırıklığının, İsrail’e doğrudan çeşitli kanallarla iletildiğini vurgulayan Kirby, “İsrail’in, savunmasına yardım etmeyi durduğumuz fikri kesinlikle doğru değil” dedi.

Netanyahu’nun yorumlarını can sıkıcı olarak niteleyen John Kirby, “yapılan açıklamaların doğru olmadığına ilişkin kaygıları İsrailli muhataplarına ilettiklerini” belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı Kirby, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun neden böyle bir açıklama yapmış olabileceği konusundaysa yorum yapmadı.

Beyaz Saray’dan Netanyahu’ya tepki: “Açıklaması şaşırtıcı ve hayalkırıklığına uğratıcı”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:07 0:00

Biden Temmuz ayında Netanyahu ile görüşecek mi?

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson’ın daveti üzerine ABD Kongresi’ne 24 Temmuz’da hitap etmesi bekleniyor. Planlanan saat, öğlen 2.00.

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail Başbakanı ile bu sırada bir görüşme yapıp yapmayacağı ise henüz belirsiz.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan İsrailli yetkililerle görüşüyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ABD Dışişleri Antony Blinken’ınsa, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun iki önemli danışmanıyla bugün görüşmesi bekleniyor.

Görüşmeye İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ve İsrail Stratejik İşleri Bakanı Ron Dermer katılacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Blinken, İsrailli yetkililerle Gazze’de ateşkes çabaları ve rehinelerin serbest kalması çabalarının yanısıra, İsrail ve Lübnan’daki Hizbullah arasında artan gerilimi de ele alacak.

Blinken Salı günü Dışişleri Bakanlığı’nda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenlediği basın toplantısında, transferine ara verilen tek silahın ABD’nin Refah’ta yerleşim yerlerinde kullanılmasından endişe ettiği 900 kilogramlık bombalar olduğunu söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı, “Bu hala inceleme altında. Ancak onun dışındaki her şey normal şekilde ilerliyor” demişti.

İsrail ordusu sözcüsünün Hamas’a ilişkin açıklaması tartışılıyor

İsrail iç siyasetinde yaklaşık dokuz aydır devam eden savaşın ardından, Gazze’nin geleceğine ilişkin tartışmalar da sürüyor.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Çarşamba gecesi İsrail medyasına verdiği bir röportajda, “Hamas yok edilemez. Hamas bir ideoloji. Bunun kaybolmasının sağlanabileceğini söyleyenler yanılıyor. Bizim yapabileceğimiz Hamas’ın yerini alacak yeni bir şey ortaya koymak. Bu ne olacak? Buna siyasi liderliğin karar vermesi gerekiyor” dedi.

İsraili sözcünün bu açıklamasına İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ofisinden hızla yanıt geldi.

Açıklamada “Gazze’deki savaşı yalnızca Hamas’a karşı kazanılacak tam bir zafer ve Hamas’ın ortadan kaldırılmasının sonlandıracağı” duruşu yinelendi.

Pew anketine göre İsrailliler orduya daha çok güveniyor

ABD’de bulunan Pew Araştırma Merkezi’nin Perşembe günü sonuçlarını paylaştığı bir ankete göre ise İsrailliler orduya hükümetten kıyasla daha fazla güveniyor.

1000’den fazla kişiyle 3 Mart ile 4 Nisan arasında, yani Netanyahu savaş kabinesini lağvetmeden önce yapılan ankete göre, İsrailli katılımcıların yüzde 61’i hükümetin İsrail için doğru olanı yapacağı konusunda güven duyarken, yüzde 93’ü ordunun iç meselelerde çok iyi ya da iyi bir etkiye sahip olduğu görüşünde.

Ankete katılanların yüzde 74’ü İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’a, yüzde 51’i ise Netanyahu’ya olumlu bakıyor.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG