Erişilebilirlik

‘Suriye’de IŞİD’in Elinde Toprak Kalmadı’


Başkan Donald Trump IŞİD'in Suriye'de bozguna uğratıldığını açıkladı. Florida'da konuşan Trump, ABD destekli yerel güçlerin Suriye’de IŞİD’i son kalelerinden de çıkarttığını söyledi. Trump öncesi ve sonrası haritalarıyla IŞİD’in Suriye’deki gerilemesini ortaya koydu.

Başkan Trump daha önce de birkaç kez IŞİD'e karşı zafer ilan etmişti, ancak askeri yetkililer IŞİD'e karşı hala temkinli olunması görüşündeydi.

Son olarak Suriye Demokratik Güçleri'nden (SDG) yapılan açıklamada da Salı gününden bu yana IŞİD'in Suriye'deki son kalesi olan Bağuz'da çatışmaların sona erdiğini ve yer altına sızan militanları arama çalışmalarının tamamlanmasıyla IŞİD'in Suriye'deki yerleşim bölgelerinden tamamen temizlendiğini açıklayacaklarını bildirmişti.

Ancak askeri yetkililer IŞİD'in uzak çöl bölgelerinde hala militanları bulunduğu ve gerilla tipi saldırılar düzenlemek için yeterli kapasiteye sahip oldukları uyarısı yapıyor.

Başkan Trump'ın açıklamasından önce Beyaz Saray da Suriye’de IŞİD’in elindeki tüm toprakların “yüzde yüzünün” terör örgütünden temizlendiğini bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, Başkanlık uçağı Air Force One’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ın gelişmeyle ilgili olarak Savunma Bakan Vekili Pat Shanahan tarafından bilgilendirildiğini söyledi.

Sanders gazetecilere, terör örgütünün bölgede artık elinde toprak kalmadığını gösteren bir Irak ve Suriye haritası gösterdi. Başkan Trump daha önce IŞİD'in kendi döneminde nasıl toprak kaybettiğini gösteren "önce-sonra" haritalarını basın mensuplarına göstermişti.

Trump Beyaz Saray'dan gelen açıklama sonrası Twitter'dan "örgütün interneti neredeyse herkesten iyi kullandığını ancak IŞİD propagandasına alet olan herkesin her düzeyde kötü bir şekilde darbe aldığını belirtti. Trump "Hayran olunacak hiçbir tarafları yok. Her zaman kötü niyetli şekilde bir umut ışığı göstermeye çalışacaklardır ama kaybettiler ve zar zor nefes alıyorlar. Kendi hayatlarınızı ve ailelerinizin hayatını mahvetmeden önce düşünün" ifadelerini kullandı.

Hafta ortasında SDG IŞİD’e karşı zafer ilan etmeye hazırlandığını söylediği sırada IŞİD'e ait bir medya oluşumunun logosunu taşıyan ve online olarak paylaşılan bir videodaysa Bağuz’un içinden görüntüler paylaşılmıştı. Videoda bir militan, Batı ülkelerindeki militanlara örgüt adına saldırılar düzenlemeleri çağrısında bulunmuştu.XS
SM
MD
LG