Erişilebilirlik

Beyaz Saray: ‘Trump 21 Eylül’de Erdoğan’la Görüşecek’


Beyaz Saray, Başkan Donald Trump’ın gelecek hafta New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da ikili bir görüşme yapacağını açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster düzenlediği basın toplantısında, Trump’ın Genel Kurul toplantıları sırasında hafta boyunca dünyanın farklı liderleriyle yapacağı ikili görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Buna göre, Trump-Erdoğan görüşmesi 21 Eylül Perşembe günü olacak.

İki lider geçen Cumartesi günü de telefon görüşmesi yapmıştı. Sonrasında Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın görüşmede, “ABD ve Türkiye’nin bölgesel istikrarı artırmak için birlikte çalışmaya yönelik ortak kararlılıklarını vurguladığı” belirtilmişti.

Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasında da, “İki liderin, Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığa dikkati çekerek, ikili ilişkilerin daha da güçlendirilmesi, bölgedeki istikrarın artırılması için birlikte çalışmaya devam etmenin önemini vurguladığı” kaydedilmişti.

Açıklamada, Erdoğan ve Trump’ın New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde biraraya gelme konusunda da mutabık kaldıkları ifade edilmişti.

Trump ve Erdoğan, 19 Eylül’de de genel kurula hitap edecek.

McMaster’in verdiği bilgiye göre Başkan Trump, New York’ta Erdoğan’ın yanısıra, Fransa, İsrail, Katar, Ürdün, Filistin. İngiltere, Mısır, Afganistan ve Ukrayna liderleriyle de görüşmeler yapacak.

XS
SM
MD
LG