Erişilebilirlik

Beyaz Saray: “Kim kazanırsa kazansın Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz”


WASHINGTON – Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kim kazanırsan kazansın Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Sullivan, Türkiye’de güçlü bir demokrasi görmeye devam etmek istediklerini de belirtti.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean Pierre ile ABD Başkanı Joe Biden’ın uçağı Air Force One’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

VOA Beyaz Saray muhabiri Patsy Widakuswara'nın Türkiye’deki seçimlerle ilgili yorumunu sorması üzerine konuya değinen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “İkinci turda ne olacağını göreceğiz” yanıtını verdi.

“Seçimi kim kazanırsa kazansın Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz”

VOA muhabiri Widakuswara, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a daha sonra Türkiye’nin NATO müttefiki olarak konumu bağlamında seçimlerle ilgili başka yorumu olup olmadığı sorusunu yöneltti.

Sullivan, “İster şu anki lider ister onun rakibi, seçimde kim galip gelirse gelsin, gerek Ukrayna gerek Ortadoğu’da bölgesel konular gerekse söylediğiniz gibi NATO müttefiki olarak Türkiye ile çeşitli konularda çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin lideri kim olursa olsun bu devam edecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de güçlü bir demokrasiyi görmeye devam istediklerini de vurgulayan Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, “Seçimlerin ilk turu yapıldı. İkinci tur yapılacak. Seçimin kazananı kim olursa onunla çalışmaya hazır olacağız” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, seçimlerden önce yaptığı açıklamada Türkiye’nin demokratik kurumları olduğuna dikkat çekerek ülkenin geleceğine Türk halkının karar vereceğini vurgulamıştı.

“Tahıl anlaşmasının uzatılması iyi bir gelişme”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın basın mensuplarıyla sohbeti sırasında, Türkiye’nin de rol oynadığı Ukrayna tahılının dünya pazarına sevk edilmesini sağlayan tahıl koridoru anlaşması da gündeme geldi. Rusya anlaşmanın süresinin iki aylığına uzatılmasını kabul etmişti.

Anlaşmanın süresinin uzatılmasını iyi bir gelişme olarak değerlendiren Jake Sullivan, Rusya’nın anlaşma süresi uzatılmış olsa bile bu sürenin kısıtlı olduğunu ima edecek şekilde, çeşitli şekillerde süreci rehin tutmaya devam ettiğini belirtti.

Dünyada özellikle yoksul ülkelerin gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için tahıl koridorunun sürdürülebilir olması ve belirsizliğin olmaması gerektiğinin altını çizen Jake Sullivan, anlaşmanın süresinin uzatılmasının olumlu bir gelişme olduğunu yineledi; “Tahılın küresel piyasalara ulaşmasını sağlamak için çabaları desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ABD: “Moskova’ya verdiği sözleri hatırlatmamıza gerek olmamalı”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vadent Patel de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz Tahıl Girişimi adıyla bilinen anlaşmanın süresinin uzatıldığına ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin dünya genelinde gıda ve tahıl fiyatlarının düşük seyretmesini sağlayan bu anlaşma konusundaki çabalarını güçlü bir şekilde desteklediklerini hatırlattı.

Vadent Patel, “Ancak Bakan Blinken’ın da daha önce belirttiği gibi, Moskova’ya her birkaç haftada bir verdiği sözleri tutması ve açlığı Ukrayna savaşında bir silah olarak kullanmaması gerektiğini hatırlatmamıza gerek olmamalı” ifadelerini kullandı.

Dünyanın Karadeniz Tahıl girişimine ihtiyacı olduğunun altını çizen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı, “Dahası dünyanın Rusya’nın Ukrayna’ya karşı hukuk dışı savaşını sonlandırmasına ihtiyacı var. Bu da çiftçilerin tarım arazilerine dönmesini, tarım ticaretinin normalleşmesini ve küresel gıda güvenliğini derhal ve ciddi ölçüde iyileştirilmesini sağlayacak” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, anlaşmanın süresi uzatılmış olsa da Moskova’nın anlaşmaya ilişkin durumla ilgili genel değerlendirmesinin değişmediğini belirtmişti.

Ukraynalı yetkililer, Nisan ayı ortasından bu yana Rusya’nın anlaşmanın işlemesini makul olmayan şekilde kısıtladığını savunuyor, Rusya ise bu iddiayı reddediyor.

Ukrayna tahıl pazarında güvenin ve istikrarın sağlanması amacıyla tahıl anlaşmasının süresinin daha uzun bir süreliğine uzatılmasını talep etmişti; ancak Rusya buna karşı çıkmıştı.

Anlaşmanın süresinin uzatılması Ukrayna tahılına bağımlı olan Afrika, Ortadoğu ve Asya’daki bazı ülkeler için büyük önem taşıyor.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

XS
SM
MD
LG