Erişilebilirlik

Biden aleyhine açılan azil soruşturmasının ilk oturumu gelecek hafta düzenlenecek


Başkan Joe Biden aleyhine azil soruşturmasının ilk oturumu 28 Eylül'de düzenlenecek.

Cumhuriyetçi Parti kontrolündeki Temsilciler Meclisi, Demokrat Partili Başkan Joe Biden aleyhine Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy tarafından açıklanan azil soruşturmasının ilk oturumunu 28 Eylül'de düzenleyecek.

Denetim ve Hesap Verebilirlik Komisyonu'ndan bir sözcü, komisyonun Cumhuriyetçi Partili Başkanı James Comer'ın anayasal ve hukuki meseleleri ele almak üzere gelecek hafta oturum düzenleyeceğini kaydetti. Azil soruşturmasında Temsilciler Meclisi'nden iki komisyon daha katılıyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Cumhuriyetçi Parti içindeki aşırı sağcı kanattan gelen baskılar karşısında, 2024 başkanlık seçimlerine yeniden seçilmek için katılacak olan Başkan Biden hakkında azil soruşturması açıldığını açıklamıştı. Cumhuriyetçi Parti içindeki aşırı sağcı kanadın, eski Başkan Donald Trump hakkında 2019 ve 2021'de olmak üzere iki kez azil soruşturması açılması nedeniyle öfkeli oldukları biliniyor. Trump, her iki azil davasında da Senato'da beraat etmişti.

Başkan Biden'ın 2009-2017 yıllar arasında eski Başkan Barack Obama'nın yardımcılığını yaptığı dönemde oğlu Hunter'ın iş bağlantılarından çıkar sağladığını iddia eden Cumhuriyetçi Partililer, bu konuda henüz herhangi bir somut kanıt ortaya koyamadı. Başkan Biden ise yasaları çiğnediği iddialarını reddediyor.

Öte yandan Beyaz Saray sözcüsü Ian Sams, Cumhuriyetçi Partililer'i, “siyasi bir tiyatro sahneye koyarak dikkatlerin kendi beceriksizliklerine odaklanmasını engellemeye çalışmakla” suçladı.

Denetim ve Hesap Verebilirlik Komisyonu'ndan gelecek hafta düzenlenecek oturumla ilgili açıklamada, Başkan Biden'ın “yolsuzluğa karışması ve kamu görevini kötüye kullanması” ifadesi yer aldı. Komisyon, soruşturma kapsamında Hunter Biden ve Başkan Joe Biden'ın kardeşi James Biden'dan, hem kendilerine hem de şirketlerine ait banka hesaplarını ibraz etmelerini talep etmesi bekleniyor.

Kongre'nin bir başkanı görevden uzaklaştırmasına olanak tanıyan azil sürecinin aşamaları, ABD Anayasası tarafından belirliyor. Buna göre Temsilciler Meclisi salt çoğunlukla başkan aleyhine azil suçlamalarını belirliyor ve iddianame hazırlıyor. Senato ise yargılama sürecini yürütüyor ve yapılan oylamada üçte ikilik çoğunluk sağlanması durumunda başkan, görevden uzaklaştırılıyor. Senato'nun Demokrat Parti kontrolünde olması, Başkan Biden'ın suçlu bulunması ve görevden uzaklaştırılması olasılığının çok düşük olması anlamına geliyor.

Forum

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG