Erişilebilirlik

Biden: “Cemal Kaşıkçı Cinayetini Gündeme Getirdim”


ABD Başkanı Joe Biden göreve geldiğinden bu yana ilk Suudi Arabistan ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la yaptığı görüşmede Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini söyledi. Biden, Kaşıkçı’nın öldürülmesinden Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın şahsen sorumlu olduğunu düşündüğünü söylediğini belirtti.

Başkan Biden Cidde’deki görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, Suudi yönetimiyle yapılan görüşmelerde güvenlik ve ekonomik konularda önemli ilerleme sağladıklarını ancak insan haklarının da önemli bir konu başlığı olduğunu söyledi.

Biden, “Bu konunun benim ve ABD için hayati önem taşıdığını net şekilde ifade ettim” dedi.

“Değerlerimizi her zaman savunurum”

Washington Post için yazılar kaleme alan ve muhalif olarak bilinen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda Biden’ın Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la yumrukla selamlaşmasını eleştirmişti.

Hatice Cengiz paylaşımında, “Cemal Kaşıkçı bugün bu mesajı paylaşırdı: Başkan, öldürülmem için vaat ettiğiniz adalet bu mu? MBS’nin (Muhammed bin Selman) bir sonraki kurbanının kanı sizin ellerinizde” diye yazmıştı.

ABD Başkanı Biden bu eleştirilerin sorulması üzerine, “Bu şekilde hissetmesine üzüldüm. Kaşıkçı cinayeti konusunu toplantının başında gündeme getirdim. Bu konuda o zaman ve şimdi ne düşündüğümü net bir şekilde ifade ettim. Dürüst ve dolaysız bir şekilde konuştum. Görüşümü çok net aktardım. Bir Amerika başkanının insan haklarına ilişkin bir konuda sessiz kalması benim ve bizim kimliğimizle uyumlu değil. Değerlerimizi her zaman savunurum” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ınsa kendisine Kaşıkçı’nın öldürülmesinden kendisinin şahsen sorumlu olmadığını ve sorumluların da hesap verdiğini söylediğini aktardı.

“Söylediğim hiçbir şeyden pişman değilim”

Amerikan istihbaratı Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesine doğrudan onay verdiği sonucuna varmıştı. Kaşıkçı 2018 yılında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmüştü.

Joe Biden başkan adayıyken konuya ilişkin yaptığı bir açıklamada, Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle Suudi Arabistan’ın uluslararası arenada dışlanması gerektiğini söylemişti.

ABD Başkanı bugünkü açıklamasında o dönem yaptığı bu yorumdan pişman olmadığını söyledi.

“Hava sahası adımı büyük bir gelişme”

Başkan Biden’ın Cidde’deki temaslarından hemen önce Suudi Arabistan İsrail dahil olmak üzere tüm havayollarına hava sahasını açma kararı aldığını açıklamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden bunun büyük bir gelişme olduğunu ve İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde kapsamlı bir normalleşmeyle sonuçlanmasını umduğunu ifade etti.

“Enerji konusunda başka adımlar görmeyi bekliyorum”

ABD Başkanı Joe Biden’ın gündeminde artan petrol fiyatları da vardı.

Biden, son günlerde ABD’de benzin fiyatlarının düştüğünü hatırlattı, Suudi Arabistan ziyaretinin sonuçlarının birkaç hafta daha somut olarak görülemeyebileceğini söyledi.

Başkan Biden önümüzdeki haftalarda enerji konusunda önde gelen petrol üreticisi olan Suudi Arabistan’dan başka adımlar görmeyi beklediğini kaydetti.

ABD yönetimi Suudiler’in petrol üretiminde hemen artışa gitmesi konusunda beklentileri düşük tutmuştu. Ancak Beyaz Saray önümüzdeki haftalarda petrol piyasalarını önemli ölçüde istikrara kavuşturacak adımlar beklediğini ifade ediyor.

Şu anki OPEC+ anlaşmasının süresi Eylül ayında doluyor ve sürenin dolmasının ardından daha fazla petrol üretiminin yapılmasının önünün açılabileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan'la 18 işbirliği anlaşması

Başkan Biden'ın Suudi Arabistan ziyareti sırasında iki ülke arasında enerji, yatırım, iletişim, uzay ve sağlık alanlarında işbirliği öngören 18 anlaşma imzalandı.

Anlaşmaların bazıları 5G ve 6G mobil teknolojisi ve siber güvenlik alanında işbirliğini kapsıyor.

“Ortadoğu’da Rusya ya da Çin’in dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız”

Enerji ve güvenlik çıkarları, ABD Başkanı Biden’ın Rusya ve Çin’le ilişkilerini güçlendiren Körfez’deki petrol devi Suudi Arabistan’ı yalnızlaştırmamaya karar vermesinde rol oynadı.

Başkan Biden temaslarının ardından yaptığı açıklamada “Ortadoğu’da Rusya ya da Çin’in dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız” dedi.

ABD Başkanı Biden yarın Washington’a dönmeden önce Bahreyn, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nin liderleriyle yapılacak toplantıya katılacak. Mısır, Irak ve Ürdün liderlerinin de toplantıya katılması bekleniyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Başkan Biden’ın Ortadoğu vizyonu konusunda önemli bir açıklama yapacağını belirtmişti.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG