Erişilebilirlik

Biden'dan Türkiye'nin Kararına Yorum: "Derin Hayal Kırıklığı"


Amerika Başkanı Joe Biden, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini “derin hayal kırıklığı” olarak niteledi.

Biden konuyla ilgili düşüncelerini yazılı açıklamasında dile getirdi.

Biden bunun kadınlara şiddeti sona erdirme konusundaki çabalarda geri adım olduğunu kaydetti.

Biden yazılı açıklamasında, “Ülkeler kadınlara yönelik şiddetin sona ermesi konusundaki taahhütlerini güçlendirmeli ve yenilemeli, kadınları korumaya yönelik ve ihlal edenleri sorumlu tutan uluslararası anlaşmaları reddetmemeli” dedi.

Amerika Başkanı, “Bu küresel çapta kadınlara karşı şiddeti sona erdirme konusundaki uluslararası hareket için cesaret kırıcı bir geri adım” nitelemesinde de bulundu.

Dışişleri Bakanlığı açıklaması

Konuyla ilgili Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi. Açıklamada, sözleşme içinde yer alan çeşitli unsurlar ve uygulamaların kamuoyunda hassasiyet yarattığı ve eleştirilere neden olduğu kaydedildi. Açıklamada, Türkiye'nin sözleşmeden çekilmesinin kadına yönelik şiddetle mücadeleden ödün verme olarak yorumlanmaması gerektiği kaydedildi.

İletişim Direktörlüğü açıklaması

Türkiye’de İletişim Direktörlüğü’nden yapılan açıklamada da sözleşmeden çıkma kararına gerekçe olarak bir grup insanın homoseksüelliği normalleştirme çabası gösterildi. Bunun Türkiye’de sosyal ve aile değerlerine aykırı olduğu kaydedildi. Açıklamada Türkiye’nin sözleşmeyle ilgili endişeleri olan tek ülke olmadığı da belirtildi.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG