Erişilebilirlik

Biden’ın dili sürçtü: "Putin Irak’taki savaşı kaybediyor"


ABD Başkanı Joe Biden
ABD Başkanı Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden, Rus lider Vladimir Putin’in savaşı kaybettiğini savundu. Paralı ordu Wagner’in ayaklanmasıyla yaşanan krizin Putin’i ne derecede zayıflattığıyla ilgili yorum yapmak için erken olduğunu söyleyen Biden ayrıca Putin’i küresel çapta bir “parya” olarak nitelendirdi.

Başkan Biden, bugün Chicago ziyareti öncesinde Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Biden’a yöneltilen sorulardan biri, Rusya’nın Ukrayna işgalinde Rus askerlerle birlikte savaşan paralı asker grubu Wagner’in Kremlin’e karşı isyanının yarattığı sonuçlar oldu.

Son dönemlerde bazı açıklamalarında dil sürçmelerinin sıklaştığı gözlemlenen Biden, Ukrayna yerine Irak dedi.

Biden’ın dili sürçtü: "Putin Irak’taki savaşı kaybediyor"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Biden, Wagner’in eylemlerinin Putin’i zayıflatıp zayıflatmadığı sorusunu yanıtlarken, “Şu an bundan emin olmak zor” dedi ancak Rus liderin hem ülkesinde hem de Irak’taki savaşta kaybettiğinin ve dünyada da dışlandığının kesin olduğunu savundu.

Biden, “Ülkesinde savaşı kaybediyor ve dünyada da bir anlamda paryaya dönüştü” ifadelerini kullandı.

Biden’ın dil sürçmesiyle, “Putin Irak’ta savaşı kaybediyor” ifadesini kullanmış olmasıyla ilgili Kremlin’den de açıklama geldi.

Kremin Sözcüsü Dimitri Peskov günlük basın toplantısında, “Durumu büyük dikkatle takip ediyoruz ve Sayın Başkan’ın yaptığı açıklamada aklında Ukrayna olduğunu umuyoruz” dedi.

Peskov, 80 yaşındaki Başkan Biden’ın sağlık durumuyla ilgili soruya ise yanıt vermeyi reddetti.

Konuşmalarında dil sürçmeleri sıklaşan ve birçok kez kameralar önünde sendeleyen ya da düşen Biden’ın sağlık durumu, ABD’de kendi seçmenleri arasında da tartışma yaratan bir konu olarak gündemde.

Geçen hafta Rusya’da yaşanan krizde, Rus paralı asker ordusu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin, kendisine bağlı askerlerin Moskova’ya doğru bir ‘adalet yürüyüşü’ başlattığını ilan etmişti.

Putin’e yakınlığıyla tanınan Prigojin, üst düzey Rus yetkililerin yanısıra Putin’in de eleştirilerinin ardından Wagner askerlerinin “kan dökülmemesi için” geri çekildiğini açıklamıştı.

Diğer taraftan, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov ve bazı üst düzey Rus komutanların ortada gözükmemesi dikkat çekiyor.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG