Erişilebilirlik

Biden İsrail ve Suudi Arabistan'ı Ziyaret Edecek


Başkan Joe Biden Suudi Arabistan, İsrail ve Ortadoğu'daki diğer bazı ülkeleri ziyaret etmeyi düşündüğünü kısa süre önce doğruladı. Kaynaklar, ziyaretin en erken Temmuz ayında gerçekleşebileceğini söylüyor. Uzmanlar ziyarette, Yemen'deki savaşı sona erdirme ve küresel petrol fiyatlarını düşürme çabalarının büyük olasılıkla ana konular olacağını belirtiyor.

Başkan Joe Biden, İsrail ve Suudi Arabistan'ı içerecek bir Ortadoğu gezisine çıkmayı düşündüğünü söyleyerek bazı gözlemcileri şaşırttı.

Başkan Joe Biden, “Ortadoğu'ya nasıl daha fazla istikrar ve barış getirebileceğimiz konusunda çalışıyorum. Hem İsrailliler’le hem de bazı Arap ülkeleriyle görüşme ihtimalim var. Suudi Arabistan’a gideceğimi tahmin ediyorum ama şu anda somutlaşmış bir adım yok" şeklinde konuştu.

Biden İsrail ve Suudi Arabistan'ı Ziyaret Edecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00


Uzmanlar, Amerika’nın Sesi’ne, Amerikan başkanlarının petrol zengini Suudi Arabistan ile yıllardır yakın ilişkiler sürdürdüğünü, ancak Biden'ın özellikle ülkenin veliaht prensi tarafından işlenen insan hakları ihlallerine yönelik eleştirilerinde alışılmadık bir şekilde açık sözlü olduğunu söylüyorlar.

Brooking Enstitüsü'nden Bruce Riedel, “Bundan birkaç yıl önce, Joe Biden başkan adayı iken, İstanbul’daki Cemal Kaşıkçı cinayetini planlamadaki rolünden dolayı Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'a karşı çok sert bir tavır takınmıştı. Joe Biden, o zaman Suudi Arabistan'a hukuksuz devlet muamelesi yapacağını söylemişti" diyor.

ABD istihbarat kurumları, ABD'de ikamet eden Washington Post gazetesi köşe yazarı Kaşıkçı'nın öldürülmesinde veliaht prensin rolü olduğu sonucuna vardı. Veliaht Prens ise herhangi bir sorumluluğu olduğunu reddediyor.

İki ülke arasındaki mevcut ilişkilere dair bir soruya ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Yemen'deki insani ateşkese atıfta bulunarak, son 16 ayda önemli ilerleme kaydedildiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “İlişkiler şu anda istikrarlı bir temel üzerinde. Çıkarlarımızı ileriye götürmemize, korumamıza ve geliştirmemize izin veren türden… Ortak değerlere öncelik verdiğimiz bir ilişki, aynen diğer dünya ülkeleriyle olduğu gibi...” şeklinde konuştu.

Riedel, Başkan Biden için Yemen'deki savaşın, acıların ve açlığın sona erdirilmesinin çok önemli bir öncelik olduğunu söyledi: “Suudi Arabistan ile ilişkilerimizde siyasi çözüme yönelik süreci sürdürmek ve yemen’deki savaşı sona erdirmekten daha önemli bir şey olamaz. Başkan Biden bu ateşkesi devam ettirebilir ve siyasi çözüme doğru ilerletebilirse gerçek anlamda onbinlerce hayatı kurtarabilir.”

Bir başka uzmana göre, Amerika’da yükselen benzin fiyatlarına ilişkin endişe de Biden'ın Suudi Arabistan ile bağları yeniden “ayarlaması” için büyük bir motivasyon kaynağı.

Alman Marshall Fonu'ndan Jonathan Katz, “Başkan, artan petrol fiyatlarını aşağı çekmek için Suudi Arabistan'dan petrol üretimini arttırması konusunu görüşmek üzere bu ziyareti yapacak” diyor.

Uzmanlar, Avrupa ülkelerinin Rus petrolüne ambargo uygulaması ve Rusya’nın ihracatını azaltması nedeniyle, Suudi Arabistan'ın bile petrol fiyatlarını tek başına düşüremeyeceğini ifade ediyorlar.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG