Erişilebilirlik

Beyaz Saray’dan Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili ilk açıklama


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby

Beyaz Saray’dan Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili ilk açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, ikinci tura kalacakmış gibi görünen seçimler sonrası Başkan Joe Biden’ın kim kazanırsa kazansın, Türk yönetimi ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kirby, seçmenleri taleplerini sandıkta barışçı şekilde ifade ettikleri için kutladı, “Türk halkının oy kullanarak seslerini duyurmasını görmek güzel’’ dedi.

Beyaz Saray’dan Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili ilk açıklama
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:54 0:00


Sürecin daha sona ermediğini ve seçimde ikinci turun yapılacağını kaydeden Kirby, “Başkan Biden, kim olursa olsun kazananla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyor’’ diye konuştu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) seçimlerle ilgili raporunu yeni yayınladığını hatırlatan Beyaz Saray yetkilisi, “Hala faal olan bir süreçle ilgili konuşmadan önce dikkatli olmalıyız’’ ifadelerini kullandı.


ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de benzer yorumlarda bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun ikinci turu işaret ettiğini hatırlatan Patel, Türk halkının iradelerini sandıkta barışçı şekilde ifade etmesini övdü yeni seçilen meclisi de tebrik ettti.

Süreci yakından takip ettiklerini söyleyen Patel, yeni Türk hükümetiyle ilişkileri ve işbirliğini derinleştirmek için çalışmayı umduklarını kaydetti.

Patel, Türkiye’deki seçim sürecinde Amerikalı gözlemcilerin sahada olup olmadığıyla ilgili bir soruya da, AGİT ekibinde bulundukları yanıtını verdi.

Bir soru üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı, hangi yönetim başa gelirse gelsin İsveç’in NATO üyeliği konusunda ABD’nin tutumunun aynı olduğunu söyledi ve ‘’İsveç NATO ittifakına Finlandiya gibi katılmaya hazır’’ dedi.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG