Erişilebilirlik

Biden: "Türkiye ile anlaşma sayesinde yakında NATO’da 32 müttefik olacak"


ABD Başkanı Joe Biden, Helsinki’de İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Danimarka Başbakanı Mette Frediksen ve İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir ile görüştü
ABD Başkanı Joe Biden, Helsinki’de İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Danimarka Başbakanı Mette Frediksen ve İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden NATO Zirvesi’nin ardından İttifak’ın en yeni üyesi Finlandiya’da Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna savaşını yıllarca sürdüremeyeceğini düşündüğünü söyledi. Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine yeşil ışık yakmasına değinen Başkan Biden, “Anlaşma sayesinde yakında 32 müttefik olacağız” diye konuştu.

Finlandiya’nın ev sahipliğinde Helsinki’de yapılan toplantıya İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Danimarka Başbakanı Mette Frediksen ve İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir katıldı.

Başkan Biden Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan ve Nisan ayında ittifaka üye olan Finlandiya’nın Cumhurbaşkanı Niinisto ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Biden, “Müttefiklerimiz ve ortaklarımız meselenin yalnızca Ukrayna’nın geleceği ile ilgili değil, egemenlik, güvenlik ve özgürlükle ilgili olduğunu anlıyor. Hiçbir şey yapmasak ne olacağını, Avrupa’da ne olabileceğini düşünmenizi istiyorum” şeklinde konuştu.

Biden: "Türkiye ile anlaşma sayesinde yakında NATO’da 32 müttefik olacak"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan NATO Zirvesi’nde 31 müttefikin birlikte durduğunu vurgulayan ve Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine yeşil ışık yakmasına değinen Başkan Biden, “Dünyaya ittifakımızın hiç olmadığı kadar birleşik olduğunu gösterdik ve yakında Türkiye ile süreci ilerletme konusunda varılan anlaşma sayesinde 32 müttefik olacağız” dedi.

ABD Başkanı Finlandiya dahil NATO topraklarının her karışını savunacaklarının sözünü verdi, “ABD’nin Finlandiya ve NATO taahhüdü kaya gibi sağlam” dedi.

ABD’nin Avrupa’nın güvenliği konusundaki taahhüdünün altını çizen Başkan Biden, “Bu süreçten zor bir ders çıkardık. Avrupa’da barış ve güvenlik ABD’nin güvenliği ve barışı için gerekli. Avrupa’da dostlarımız arasında çatışma olup da bizim hiç müdahil olmayacağımız fikri modern tarihte hiç yaşanmadı. Bu nedenle birlikte duruyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bir savaş devam ederken kimse NATO’ya giremez”

Başkan Biden’a ortak basın toplantısında zirvede Ukrayna’ya NATO üyeliği konusunda resmi davetin yapılmamasının Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i savaşı uzatması konusunda cesaretlendirip cesaretlendirmediği soruldu.

ABD Başkanı, “Bir savaş devam ederken hiçbir ülke NATO’ya katılamaz. Çünkü bir NATO üyesi saldırı altında olursa bu bizim de savaşa girmemizi garanti eder. Bu durumda Üçüncü Dünya Savaşı’nda oluruz” ifadelerini kullandı. Biden, “Mesele (Ukrayna’nın) üye olup olmaması gerektiği değil, mesele bunun ne zaman olacağı” dedi.

Vilnius’taki NATO Zirvesi’nde Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya üyelik için resmi davet yapılmamış ve bir takvim sunulmamış ancak liderler Ukrayna için Üyelik Eylem Planı olarak bilinen koşulu kaldırarak savaştan sonra gelecekte bir noktada Ukrayna’nın üye olması konusunda mutabık kalmıştı. G7 ülkeleri de Ukrayna’ya uzun vadeli güvenlik garantileri verilmesi konusunda uzlaşmıştı.

“Putin bu savaşı zaten kaybetti”

ABD Başkanı Biden, “Bu durumun Putin’i savaşmaya devam etmesini sağlayıp sağlamayacağı sorusunun yanıtı şu: Putin zaten savaşı kaybetti. Buradan nereye gider, ne yapar? Ukrayna’daki savaşı kazanması olasılığı yok. Bu savaşı zaten kaybetti” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’daki savaşın uzun süre devam edip etmeyeceği sorusunu da yanıtlayan Biden, “Savaşın yıllarca devam edebileceğini sanmıyorum. Rusya’nın kaynakları ve kapasitesi açısından savaşı sonsuza kadar sürdürebileceğini düşünmüyorum. Putin’in en nihayetinde ekonomik ve siyasi olarak bu savaşı sürdürmesinin Rusya’nın çıkarına olmadığına karar vereceğini düşünüyorum. Ancak bunun nasıl olacağı konusunda bir tahminde bulunamam” şeklinde konuştu.

Başkan Biden Rusya’nın nükleer silah kullanma ihtimalinin olmadığını yineledi, “Dünya (Putin’e) aklından bile geçirme dedi” ifadelerini kullandı.

“Prigojin’in yerinde olsam yediğime dikkat ederdim“

ABD Başkanı Biden’a Rusya’da paralı asker ordusu Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigojin’in kısa süreli isyanı da soruldu.

Biden “Yerinde olsam yediğime içtiğime dikkat ederdim. Menüme dikkatli bakardım. Şaka bir yana, Prigojin’in Rusya’daki geleceğini hiçbirimizin tam olarak bildiğini sanmıyorum” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG