Erişilebilirlik

Biden ve Erdoğan Telefonda Görüştü 


24 Nisan’da Ermeni soykırımı iddialarını tanıma konusunda yapacağı açıklaması merakla beklenen ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefonda görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Başkan Biden’ın, taraflar arasında daha kapsamlı yapıcı ilişkilerle anlaşmazlıkların etkin biçimde çözümüne ilişkin ilgisini dile getirdiği kaydedildi.

Biden ve Erdoğan Telefonda Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:52 0:00

Açıklamada iki liderin Haziran ayındaki NATO Zirvesi sırasında ikili bir görüşme yapma konusunda mutabakata vardığı da belirtildi. Bu görüşme sırasında Biden ile Erdoğan’ın ikili ve bölgesel ilişkileri kapsamlı olarak ele alacakları belirtildi

İki cümlelik kısa açıklamada, 1915 olaylarının Ermeni soykırımı olarak tanınması konusunun gündeme gelip-gelmediği belirtilmedi.

Cumhurbaşkanlığı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre de liderler, ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde işbirliğinin genişletilmesi amacıyla birlikte çalışmanın önemi hususlarında görüş birliğine vardı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün ABD’deki varlığı ve ABD’nin Suriye’de PKK-PYD terör örgütüne verdiği destek gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için önemli olduğunu ifade etti. İki lider, Haziran ayında düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi’nin marjında görüşme konusunda anlaşmaya vardı."

3 ay sonra ilk görüşme

Biden ve Erdoğan, ABD Başkanı'nın görevine resmen başlamasından 3 ay sonra ilk kez görüşmüş oldu.

Diğer yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştüğü bildirildi. Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, konuşmanın Erdoğan ile Biden arasındaki görüşmenin hususlarının takibi amaçlı olduğu kaydedildi.

Çavuşoğlu, Blinken'la ilk yüz yüze görüşmesini geçen ay sonlarına doğru Brüksel'deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında yapmıştı.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG