Erişilebilirlik

Biden ve Herzog İran’ın Nükleer Programını Görüştü


ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog bugün Beyaz Saray’da biraraya geldi. İki liderin görüşmede Tahran'ın nükleer programı ve İran silahlarının Rusya'ya tedarik edildiği tartışmaları da dahil olmak üzere ağırlıklı olarak İran'a odaklandığı belirtildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog Oval Ofis'te gazetecilere, kendisinin ve Biden'ın önümüzdeki ay Mısır'da yapılacak olan COP27 BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne katılacağını söyledi.

Herzog ve Biden'ın katılacağı zirve birkaç hafta sonra Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenecek.

Başkan Joe Biden'ın önümüzdeki ay Endonezya'nın Bali kentinde yapılacak G20 zirvesine katılması da bekleniyor. Beyaz Saray sözcüsü, başkanın seyahat planları hakkında yorum yapmadı.

Biden, dönemin ABD başkanı Donald Trump'ın 2018'de anlaşmadan çekilmesinin ardından İran'ın nükleer anlaşmaya geri dönmesikonusunda müzakere etmeye çalışmıştı. Geçen hafta Beyaz Saray diplomasinin şimdilik bir kenara bırakıldığını ve Tahran'ın Ukrayna'ya karşı savaşında kullanılmak üzere Rusya'ya insansız hava araçları tedarik ettiğini açıklamıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, İran vatandaşı Mahsa Amini'nin gözaltında ölümünün üzerinden 40 gün geçtiğini hatırlattı. Amini, "Uygunsuz" başörtüsü taktığı için ahlak polisi tarafından gözaltına alınmış ve ölümü protestolara yol açmıştı.

Herzog, "Bu, İran'ın nükleer silahlara doğru ilerlerken kendi vatandaşlarını ezmesine ve Ukrayna'daki masum vatandaşları öldüren ölümcül silahlar sağlamasına bir örnektir. İran'ın mücadelesi ele alınması gereken büyük bir meydan okuma olacaktır" dedi.

Biden da, İsrail ve Lübnan'ın yarın kalıcı bir sınır oluşturmak için bir deniz anlaşması imzalayacaklarını kaydetti. ABD, anlaşmanın müzakere edilmesine yardımcı oldu.

"Bence bu tarihi bir atılım" diyen Başkan Biden, "Bunu başarmak için ilkeli ve ısrarcı bir diplomasi gerekti" diye ekledi.

Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da, Biden'ın Batı Şeria'da güvenlik için adım atılmasının önemini vurguladığı ve İsrail ile Filistin arasında iki devletli bir çözümün müzakere edilmesinin kalıcı bir barış için en iyi yol olmaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, "(Biden ve Herzog) Birlikte yaşamayı teşvik etmenin ve nefret ve şiddeti teşvik eden aşırılık yanlılarını zayıflatmanın önemini tartıştılar" denildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog dün başladığı iki günlük Washington ziyaretinde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve bazı yetkililerle biraraya geldi.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG