Erişilebilirlik

Biden ve Von Der Leyen Washington'da Biraraya Geldi


Başkan Joe Biden ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün Beyaz Saray'da biraraya geldi. İki liderin gündeminde elektrikli araçlar için kritik mineraller ve devlet sübvansiyonları vardı.

Avrupa ülkeleri ABD'nin Enflasyonu Azaltma Yasası'ndaki temiz enerji devlet desteğinin yatırımları Avrupa'dan uzaklaştırarak AB ekonomisine zarar vereceğinden endişe ediyor.

Oval Ofis'teki toplantı başlamadan önce Biden ve von der Leyen ortaklıklarının gücüne vurgu yaptı, Ukrayna'ya destekleri konusunda birlik olduklarının altını çizdi ve Rusya'yı işgalden sorumlu tutma sözü verdi.

Görüşmenin ardından von der Leyen, Biden'la temiz teknoloji endüstrisine yönelik teşviklerle ilgili bir diyalog kurulması konusunda uzlaşı sağladıklarını söyledi.

Biden ile görüşmesinin "çok iyi" geçtiğini söyleyen von der Leyen, Avrupa Birliği'nden gelen kritik hammaddelerin ABD pazarına girmesi için çalışma konusunda anlaştıklarını belirtti.

Von der Leyen, AB'nin ABD Enflasyon Azaltma Yasası'nı memnunlukla karşıladığını söyledi, buna gerekçe olarak da yasanın yeşil enerjiye geçiş sürecinde büyük bir yatırım sağlamasını gösterdi.

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada ABD ve AB'nin iklim krizini ele almaya, küresel temiz enerji ekonomisini hızlandırmaya ve esnek, güvenli ve çeşitlendirilmiş temiz enerji tedarik zincirleri oluşturmaya kararlı olduğu kaydedildi. Bu hedeflerin ABD Enflasyonu Azaltma Yasası'nın ve AB Yeşil Anlaşma Sanayi Planı'nın odağını oluşturduğu belirtildi.

Açıklamada "tedarik zincirlerini güçlü, güvenli ve esnek şekilde inşa etmek için Atlas Okyanusu'nun her iki yakasındaki önemli fırsatları değerlendirerek, kritik mineral ve batarya tedarik zincirlerini çeşitlendirme konusundaki işbirliğimizi arttıracağız" denildi.

Açıklamada, Biden ve von der Leyen'in ABD Enflasyon Azaltma Yasası'ndaki sübvansiyon gerekliliklerini karşılamayı kolaylaştırmak için hedeflenen kritik madenler anlaşması konusunda müzakerelere hemen başlamak için anlaştıkları belirtildi.

Bu bağlamda AB'de çıkarılan veya işlenen ilgili kritik minerallerin, Enflasyon Azaltma Yasası'nın 30D temiz araç vergi kredisi bölümündeki temiz araç gerekliliklerine sayılmasını sağlamanın hedeflendiği kaydedildi.

Ortak metinde ABD ve AB'nin Ekim 2023'e kadar Sürdürülebilir Çelik ve Alüminyum Küresel Düzenleme müzakerelerinde sonuca ulaşmaya kararlı olunduğu vurgulandı.

"Düzenleme, endüstrilerimizin uzun vadeli canlı kalmasını sağlayacak, düşük karbon yoğunluklu çelik ve alüminyum üretimi ve ticaretini teşvik edecek, küresel ve ikili olarak pazar odaklı koşulları geri getirecek" denildi.

Taraflar kaynakları çeşitlendirerek, enerji tüketimini düşürerek ve Avrupa'nın fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltarak Avrupa'da enerji güvenliğini ve sürdürülebilirliği geliştirmek için birlikte çalışmaya devam etme sözü verdi.

Ayrıca, Ukrayna'nın Avrupa enerji piyasalarına daha fazla entegre olmasıyla enerji güvenliğini desteklemek için yakın işbirliğinin sürdürüleceği kaydedildi.

Açıklamada ABD ve AB'nin ayrıca yaptırımlar ve ihracat kontrol önlemleri ile Rusya'nın savaş makinesini destekleyebilecek tüm girdilere erişimini kapatmak için çalışmaları arttırdıkları belirtildi.

Bu kapsamda Rus işgaline dünyanın herhangi bir yerinden verilen desteği bozmak için dünya çapında ek üçüncü ülke aktörlerini hedef almak için birlikte yeni adımlar atıldığı kaydedildi.

Avrupa Komisyonu geçen ay, Avrupa'nın temiz teknoloji ürünleri için bir üretim merkezi olarak ABD ile rekabet etmesine yardımcı olmak için devlet yardımı seviyelerini arttırarak ABD'ye yanıt olarak Yeşil Anlaşma Sanayi Planını açıklamıştı.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG