Erişilebilirlik

Biden yönetiminden tarihi adım: Esrar daha az tehlikeli uyuşturucu sınıfına alınacak


ABD'de başkanlık seçimi yılında açıklanan bu adım, Demokrat Biden'ın özellikle genç seçmenler arasında azalan desteğini arttırmasına yardımcı olabilir.
ABD'de başkanlık seçimi yılında açıklanan bu adım, Demokrat Biden'ın özellikle genç seçmenler arasında azalan desteğini arttırmasına yardımcı olabilir.

ABD Adalet Bakanlığı, esrarı daha az tehlikeli bir uyuşturucu olarak yeniden sınıflandırmak için resmi olarak harekete geçti.

Resmi Gazete’ye gönderilen düzenleme, esrarın tıbbi kullanımlarını tanıyor ve ülkenin en tehlikeli uyuşturucularının bazılarından daha az kötüye kullanım potansiyeline sahip olduğunu kabul ediyor. Adalet Bakanı Merrick Garland tarafından imzalanan plan, esrarı keyif amaçlı kullanım içinse tamamen yasallaştırmıyor.

Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi bundan sonraki süreçte teklif hakkında kamuoyunun görüşlerini alacak.

Onaylanması halinde düzenleme, esrarı eroin ve LSD ile birlikte mevcut “Birinci Derece” uyuşturucu olmaktan çıkaracak. Esrar bunun yerine ketamin ve erkeklik hormonunu taklit eden bazı steroidlerle birlikte “üçüncü derece” maddeler arasında yer alacak.

Bu hamle, 2022 yılında Başkan Joe Biden'ın çağrısı üzerine uyuşturucunun statüsünü gözden geçirmeye başlayan Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesini izledi.

Biden ayrıca federal düzeyde basit esrar bulundurmaktan hüküm giymiş binlerce kişiyi affetmek için harekete geçti ve valiler ile yerel liderlere, mahkumiyet kararlarını kaldırmak için benzer adımlar atmaları çağrısında bulundu.


Biden videolu açıklamasında, "Bu muazzam bir adım" dedi ve bu girişimi, uzun süredir devam eden eşitsizlikleri tersine çevirmeye yönelik önemli bir hamle olarak nitelendirdi.

Biden, "Esrara karşı başarısız yaklaşımlar nedeniyle çok fazla hayat altüst oldu ve ben bu yanlışları düzeltmeye kararlıyım. Bu konuda size söz veriyorum" dedi.

Başkanlık seçimi yılında açıklanan bu adım, Demokrat Biden'ın özellikle genç seçmenler arasında azalan desteğini arttırmasına yardımcı olabilir.

Duyuru, 60 günlük bir değerlendirme dönemini de başlatmış oldu. Bu dönemin ardından idari yargı hakiminin olası bir inceleme süreci olabilir. Bu süreç de uzun sürebilir.

Biden ve her iki büyük siyasi partiden artan sayıda Kongre üyesi, esrarın giderek suç olmaktan çıkarılması ve özellikle gençler tarafından kabul görmesi nedeniyle Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) kararını zorluyor. Bazıları yeniden sınıflandırmanın yeterince ileri gitmediğini ve esrara, alkol gibi muamele edilmesi gerektiğini savunuyor.

Demokrat Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer değişikliği övdü ve yasallaştırma yönünde ek adımlar atılması çağrısında bulundu.

Ticari bir grup olan ABD Kenevir Konseyi, değişikliğin "son 50 yılın başarısız politikalarından tektonik bir kaymaya işaret edeceğini" söyledi.

Garland’ın imzaladığı belgede, DEA'in esrarın hangi sınıfta olması gerektiğine dair kendi kararını henüz oluşturmadığı ve düzenleme sürecinde daha fazla bilgi edinmeyi beklediği belirtiliyor.

Bu hamleyi eleştirenlerse, DEA'in esrar konusundaki rotasını değiştirmemesi gerektiğini savunarak, yeniden sınıflandırmanın gerekli olmadığını ve zararlı yan etkilere yol açabileceğini söylüyor.

Şu anda “Esrara Akıllı Yaklaşımlar” grubunda çalışan eski bir Beyaz Saray uyuşturucu politikası danışmanı Dr. Kevin Sabet, esrarın “Üçüncü Derece”ye alınmasını destekleyecek yeterli veri olmadığını söyledi.

Sabet, "Bu süreç boyunca savunduğumuz gibi, bu kararı bilimin değil siyasetin yönlendirdiği ve en başından beri böyle olduğu inkar edilemez hale geldi" dedi.

Yeniden sınıflandırmanın ülkenin, cezai yargı sistemi üzerindeki ilk etkisinin sınırlı olması bekleniyor. Sadece bulundurma nedeniyle federal kovuşturmalar son yıllarda oldukça nadir görüldü.

“Üçüncü derece”de sınıflandırılan uyuşturucular hala denetime tabi ve izinsiz olarak ticaretini yapan kişiler hala federal davalarla karşı karşıya kalabilir.

Federal uyuşturucu politikası son yıllarda birçok eyaletin gerisinde kaldı. 38 eyalet esrarın tıbbi kullanımını, 24 eyalet de keyif amaçlı kullanımı yasallaştırdı.

Bu da yaklaşık 30 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen esrar endüstrisinin hızla büyümesini sağladı.

Sektör gruplarına göre, federal düzenlemelerin hafifletilmesi esrar işletmeleri için yüzde 70 ve üstünde olabilen vergi yükünü azaltabilir.

Ayrıca, “Birince Derece”deki maddeler üzerinde izne bağlı klinik çalışmalar yürütmek çok zor olduğundan, esrar ile ilgili araştırmalar da bu yeni adımla kolaylaşabilir.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG