Erişilebilirlik

Biden’dan Salgın Konusunda Uyarı


Amerika Başkanı Joe Biden Johnson&Johnson’ın Corona aşısının Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından onaylanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, halka tedbiri elden bırakmama çağrısı yaptı ve virüsün yayılmakta olan çeşitlerine dikkat çekerek kazanımların tersine dönebileceğini bildirdi.

Biden, Johnson&Johnson aşısının FDA tarafından onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada,“Haberi kutlamamıza rağmen bütün Amerikalılar’a ellerini yıkamaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri ve maske takmaya devam etmeleri çağrısı yapıyorum. Birçok defa söylediğim gibi yeni çeşitler yayılırken işler yine daha kötüye gidebilir ve şimdiki gelişmeler tersine dönebilir” dedi.

FDA’den onay olan Johnson&Johnson ise Amerikan yönetimine aşı nakliyesine başladığını açıkladı.

Şirketin amacı Mart ayında 20 milyon doz aşı sağlamak. 2021’in ilk yarısında bu rakamın 100 milyona çıkması planlanıyor.

Aşının Amerika’da kullanılan diğer aşılardan en önemli farkı tek doz yapılması. Küresel çapta 44 bin kişi üzerinde yapılan testlerde aşının virüse karşı etkinliği yüzde 66 olarak hesaplandı.

Aşı aynı zamanda 3 ay boyunca buzdolabı soğukluğunda korunabiliyor.

Bu etkenler ulaşımın zor olduğu ve altyapının yetersiz olduğu bölgelerde yaşayanlar da dahil daha fazla sayıda kişinin aşı olabileceği anlamına geliyor.

Amerika’da kullanılan diğer iki aşı Pfizer/Bioentech ve Moderna’nın virüse karşı etkinliği yüzde 94-95. Ancak bu aşıların stoklanması özellikle Pfizer’inki J&J’ye göre daha zor.

Johnson&Johnson 2021’de toplam 1 milyar doz aşı üretmeyi planlıyor ve bunun çoğu için anlaşmalar yapmış durumda.

Amerika 100 milyon doz için 1 milyar dolar ödemeyi kabul etti, ilave olarak da 200 milyon doz alabileceğini kaydetti.

Firma, Meksika’yla 22 milyon, Colombia’yla 9 milyon, İngiltere’yle 300 milyon, Güney Kore’yle 4 milyon, Avrupa Birliği’yle 400 milyon dozluk aşı anlaşmaları yapmış durumda.

J&J ayrıca yoksul ülkelere de COVAX işbirliğiyle 500 milyon doz aşı dağıtmayı planlıyor.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG